avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 295 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... extradare
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

extradare

Daca un cetatean roman este retinut pentru o infractiune pe teritoriul altei tari decat cea in care a savarsit infractiunea,ce se intampla cu acesta?
Este extradat in tara unde s-a produs infractiunea si judecat acolo?
Este judecat in tara unde a fost prins?
E adus in Romania si judecat aici?
Va intreb?
Va multumesc anticipat
Cel mai recent răspuns: ContSters160686 , utilizator 13:35, 14 August 2010
Acesta va fi extradat si judecat in tara in care a savarsit infractiunea, in speta de fata Romania.
Conform principiului teritorialitatii legi penale, legea penala romana se aplica infractiunilor comise pe teritoriul tarii.
Pentru a fi extradata persoana care a savarsit infractiunea este necesar sa se fi emis un mandat de arestare pe numele acesteia.
În conformitate cu dispoziţiile art.78 raportat la art.81 alin.1 din Legea nr.224/2006, instanţaj udecătorească care a emis un mandat de executare sau un mandat de arestare preventivă este competentă să emită un mandat european de arestare, fie din oficiu, fie la cererea procurorului.
Daca infractorul se afla pe teritoriul unui stat non UE,se aplica reglementarile privind extradarea.
Daca veti studia Legea nr nr.224/2006 pentru modificarea si completarea Legii nr.302/2004 privind cooperarea judiciara in materie penala, veti afla mai multe lucruri.
legally a scris:

Conform principiului teritorialitatii legi penale, legea penala romana se aplica infractiunilor comise pe teritoriul tarii.
Pentru a fi extradata persoana care a savarsit infractiunea este necesar sa se fi emis un mandat de arestare pe numele acesteia.
În conformitate cu dispoziţiile art.78 raportat la art.81 alin.1 din Legea nr.224/2006, instanţaj udecătorească care a emis un mandat de executare sau un mandat de arestare preventivă este competentă să emită un mandat european de arestare, fie din oficiu, fie la cererea procurorului.
Daca infractorul se afla pe teritoriul unui stat non UE,se aplica reglementarile privind extradarea.
Daca veti studia Legea nr nr.224/2006 pentru modificarea si completarea Legii nr.302/2004 privind cooperarea judiciara in materie penala, veti afla mai multe lucruri.


Da, mai depinde si despre ce infractiune este vorba.
depinde daca romania are acord cu celalalt stat privind extradarea.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Apel, sentinta definitiva Cosmina98 Cosmina98 Buna ziua, Sotul meu are o condamnare de 5 ani, care nu este definitiva. Inca se judeca in apel.Intrebarea mea ar fi: dupa hotararea sentintei definitive ... (vezi toată discuția)
Mandat european geo-vem geo-vem care este difernta dintre mandatul de aducere(cel european daca este) si cel de arestare (vezi toată discuția)
Eliberare conditionata giura alina giura alina Sotul meu este arestat in Ungaria din 15 feb 2008(omor in culpa -accident rutier). Sunt multe semne e intrebare asupra accidentului (sotul meu a fost trezit ... (vezi toată discuția)