avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 727 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Eliberare conditionata
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Eliberare conditionata

Sotul meu este arestat in Ungaria din 15 feb 2008(omor in culpa -accident rutier). Sunt multe semne e intrebare asupra accidentului (sotul meu a fost trezit din parcare si arestat conform declaratiei unui martor).Se pare ca in Ungaria un sofer strain (in speta roman) trebuie sa fie neaparat vinovat. In cazul unei pedepse cu executare se poate solicita in tara (dupa extradare) eliberare conditionata si ce sanse am avea. Deja sunt executate (fara decizie) 6 luni si va mai dura ceva pana va fi gata expertiza si apoi...
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 20:23, 20 Iulie 2008
Poate, pe langa raspunsuri la intrebare (pe care eu nu le am, din pacate) ar fi util si un sprijin din partea presei. Daca esti de acord, da apel la 0744.271.912. Multumesc. Talida Covaci
Va fi judecat in Ungaria, sau in Romania?

S-a solicitat extradarea lui?

Este bine sa vorbiti cu un avocat din Ungaria care sa va lamureasca cu privire la ce-l asteapta acolo. Daca a fost arestat a avut avocat din oficiu, chiar si cu acesta sa luati legatura daca nu va permiteti un avocat platit...
Exista un avocat angajat in Ungaria,nu este cel din oficiu. Mi s-a spus in fata ca persoanele moarte sunt prea importante pentru a fi vinovate (directorul Peugeot Ungaria, secretar de stat in Ministerul Transporturilor).
Urmeaza (cine stie cand) sa fie judecat in Ungaria. Mi s-a spus ca se poate solicita extradarea doar dupa verdict. De sasa luni nu este gata expertiza in conditiile in care masina lui nu are nici cea mai mica zgarietura.etc
pt . Covaci Talida

Nu m-ar deranja deloc sa va sun, dar ma gandesc ca este duminica si...
Cat despre presa, nu stiu cat de credibila sunt avand in vedere dovezile palpabile(foarte putine) pe care le detin. Totul este un mare secret si ma intreb de ce?

Alte discuții în legătură

Apel, sentinta definitiva Cosmina98 Cosmina98 Buna ziua, Sotul meu are o condamnare de 5 ani, care nu este definitiva. Inca se judeca in apel.Intrebarea mea ar fi: dupa hotararea sentintei definitive ... (vezi toată discuția)
Mandat international de urmarire vaiana vaiana eu nu cunosc prevederile legii . daca cineva imi poate raspunde; daca o instanta de judecata din romania decide o anumita condamnare[penala], se emite mandat ... (vezi toată discuția)
Spete-urgent Marius_iepure Marius_iepure 1. În fapt s-a reţinut că inculpatul A.Y., cetăţean marocan rezident în România, a comis în Franţa o infracţiune de înşelăciune împotriva unui ... (vezi toată discuția)