avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 665 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

somaj

Buna dimineata! Am o intrebare referitoare la somaj. Am fost pentru prima viza la somaj, iar a 2a este pe data de 2 sept. dar eu s-ar putea sa fiu plecata cu niste prieteni la munte pe acea data! Este posibil sa pun viza mai devreme sau pot imputernici pe cineva sa imi duca carnetul la vizat? Cum as putea rezolva ?
Multumesc
Cel mai recent răspuns: carmen a , utilizator 10:42, 9 August 2010
1. Neprezentarea la viza duce la suspendarea indemnizatiei de somaj pe lunarespectiva.
2. Nu puteti imputernici pe altcineva sa mearga la viza.
3. Mergeti la Agentia de Somaj si spuneti ca vreti sa plecati din localitate sa va cautati de lucru (nu spuneti ca va duceti la munte) si s-ar putea sa va punaviza mai repede.
Multumesc frumos
tudorvaleriu a scris:

1. Neprezentarea la viza duce la suspendarea indemnizatiei de somaj pe lunarespectiva.
2. Nu puteti imputernici pe altcineva sa mearga la viza.
3. Mergeti la Agentia de Somaj si spuneti ca vreti sa plecati din localitate sa va cautati de lucru (nu spuneti ca va duceti la munte) si s-ar putea sa va punaviza mai repede.



Nu se pune viza mai repede ci se face o reprogramare a vizei in cursul lunii septembrie.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ajutorul de somaj suspendat helisstalin helisstalin Buna ziua, nu mi-am vizat carnetul de somaj in luna septembrie 2010 iar in octombrie m-am dus sa-l vizez cu intarziere. Mi s-a zis ca mi se suspendase dreptul ... (vezi toată discuția)
Am uitat sa ma duc la viza pentru somaj alexnicolae alexnicolae Am uitat sa ma duc sa vizez carnetul de somaj ...trebuia sa fie vizat pe data de 18.11.2013 si nu a venit somaju pana in data de azi....ce se poate intampla?#-o (vezi toată discuția)
Aplicare viza somaj miul miul buna ziua! mi se parea normal ca legislatia sa prevada in legatura cu aplicarea vizei de somaj : \"in caz de neprezentare se va aplica suspendarea ... (vezi toată discuția)