Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

somaj

Buna dimineata! Am o intrebare referitoare la somaj. Am fost pentru prima viza la somaj, iar a 2a este pe data de 2 sept. dar eu s-ar putea sa fiu plecata cu niste prieteni la munte pe acea data! Este posibil sa pun viza mai devreme sau pot imputernici pe cineva sa imi duca carnetul la vizat? Cum as putea rezolva ?
Multumesc
1. Neprezentarea la viza duce la suspendarea indemnizatiei de somaj pe lunarespectiva.
2. Nu puteti imputernici pe altcineva sa mearga la viza.
3. Mergeti la Agentia de Somaj si spuneti ca vreti sa plecati din localitate sa va cautati de lucru (nu spuneti ca va duceti la munte) si s-ar putea sa va punaviza mai repede.
Multumesc frumos
tudorvaleriu a scris:

1. Neprezentarea la viza duce la suspendarea indemnizatiei de somaj pe lunarespectiva.
2. Nu puteti imputernici pe altcineva sa mearga la viza.
3. Mergeti la Agentia de Somaj si spuneti ca vreti sa plecati din localitate sa va cautati de lucru (nu spuneti ca va duceti la munte) si s-ar putea sa va punaviza mai repede.

Nu se pune viza mai repede ci se face o reprogramare a vizei in cursul lunii septembrie.