Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... oprire salariu dana
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

oprire salariu dana

as dori sa stiu daca mi se poate opri tot salariul daca am intirziat la banca timp de doi ani cat am fost in cresterea copilului si cind am inceput lucru timp de trei lui mi sa oprit tot salarul se poate asa ceva daca nu ce trebuie sa fac .va multumesc dana .
se retine 1/3 din venituri maxim 1/2 daca nu aveti alte retineri;
faceti contestatie la executarea silita cu suspendarea executarii silite;

Indiferent de clauzele din ctr de credit,din veniturile salariale nu se pot retine mai mult de 1/3 maxim 1/2 .
Daca aveti si alte credite sau alte retineri trebuie sa le aduceti la cunostinta bancii.
Banca la care ai tu contul de salariu, a comunicat creditorului cA ai acolo un cont deschis,exista solidaritate intre banci si se prevaleaza de faptul ca informatiile sun confidentiale astfel ca nu puteau sa anunte ca in acel cont iti este virat salariu.
Singura solutie e contestatia la executarea silita;
Nu sta pe ganduri,luna urmatoare vei pati la fel;
Mihaiela Dragomir , Avocat
depinde de clauzele inserate in contract.
Poprirea pe salariu nu poate depasi 1/2 din venituri.
In ce baza s-a facut poprirea si de catre cine?
athe a scris:

depinde de clauzele inserate in contract.

????????
:stunned:

Pai si ce mai scrie prin C.p.c. nu mai conteaza?