avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1177 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... oprire salariu dana
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

oprire salariu dana

as dori sa stiu daca mi se poate opri tot salariul daca am intirziat la banca timp de doi ani cat am fost in cresterea copilului si cind am inceput lucru timp de trei lui mi sa oprit tot salarul se poate asa ceva daca nu ce trebuie sa fac .va multumesc dana .
se retine 1/3 din venituri maxim 1/2 daca nu aveti alte retineri;
faceti contestatie la executarea silita cu suspendarea executarii silite;

Indiferent de clauzele din ctr de credit,din veniturile salariale nu se pot retine mai mult de 1/3 maxim 1/2 .
Daca aveti si alte credite sau alte retineri trebuie sa le aduceti la cunostinta bancii.
Banca la care ai tu contul de salariu, a comunicat creditorului cA ai acolo un cont deschis,exista solidaritate intre banci si se prevaleaza de faptul ca informatiile sun confidentiale astfel ca nu puteau sa anunte ca in acel cont iti este virat salariu.
Singura solutie e contestatia la executarea silita;
Nu sta pe ganduri,luna urmatoare vei pati la fel;
Ultima modificare: Luni, 9 August 2010
Mihaiela Dragomir , Avocat
depinde de clauzele inserate in contract.
Poprirea pe salariu nu poate depasi 1/2 din venituri.
In ce baza s-a facut poprirea si de catre cine?
athe a scris:

depinde de clauzele inserate in contract.


????????
:stunned:

Pai si ce mai scrie prin C.p.c. nu mai conteaza?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Executare silita + pensie alimentara. yamada yamada Am urmatoarea intrebare. In curand voi fi executat silit pentru neplata unui credit. Pentru ca este unul singur, imi vor opri 1/3 din salariu sau [b]maxim[/b] ... (vezi toată discuția)
Ce suma de bani poate debita banca automat din cont cu titlu de poprire? Bakty1975 Bakty1975 Va rog sa ma lamuriti intr-o problema la care nu am gasit raspuns pe nicaieri. Sunt angajat bugetar si am cont la o banca, la care mai am si 2 credite, ... (vezi toată discuția)
Poprirea salariului in totalitate ilinca003 ilinca003 Am un card de cumparaturi la care nu am mai achitat mai demult....banca a trecut la executare silita avand hotarare judecatoreasca...pana aici totul bine, dar ... (vezi toată discuția)