avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 890 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... USH/ (re)licentiere
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

USH/ (re)licentiere

Este corecta decizia USH de a sustine o sesiune de relicentiere in perioada 15-30 sept., 2010 pentru absolventii '08-'09 care au primit diplome/adeverinte in anul sustinerii licentei?
*********
Este corecta atitudinea MECTS de a nu recunoaste diplomele/adeverintele absolventilor care intre timp au fost retribuiti (de catre angajator) conform studiilor?
*********
Si cu toate acestea la centrele din tara se fac inscrieri pana la data de 15.08.2010 de re(licentiere)=D>
Daca un absolvent 2009 de USH - id, are nevoie de acea diploma, intrucat lucreaza in invatamant si primeste spor pt. studii superioare in baza acestei licente, ce posibilitate are? In 15 august expira inscrierile la re-licenta; ce are de pierdut daca nu se inscrie dar daca se inscrie? Va rog mult, dati-mi ujn raspuns, ce decizie ar trebui sa ia pe moment?
Multumesc mult.
Si eu caut raspunsul la aceeasi intrebare,cu toate ca nu ocup un post pe baza diplomei/adeverintei de la USH.Nu inteleg ce au cu ID-ul,am citit o reclama facuta acestei forme de inv. de catre ASE Bucuresti.
Data post: Joi, 12 August 2010, 19:54
cred ca e ca in armata ,de fapt nu ai de unde sa stii tu,erau acolo elemente care nu puteau lega doua cuvinte in civilie si pe care comandantii ai puneau shefi tocmai pentru a avea siguranta ca au totul sub control ,respectivii si-ar fi dat viatza sa ramana in armata si sa comande ca in civilie luau numai suturi in dos.
asa si-acum ,snobii si cei pentru care terminarea facultatzii a reprezentat o pierdere a publicului spectator din sala de spectacol unde ei asi etalau zilnic figurile devenind insuportabili in primul rand pentru colegii lor de breasla isi perimit acum sa comenteze si sa denigreze aceasta noua forma avansata de invatzamant.
daca sa inventat computerul noi invatzam cu el ei n-au decat sa sape cu plugul de lemn.
deci in final un raspuns clar :
cei care denigreaza o fac din snobism ptr ca nu stiu cum e sa muncesti o diploma fara sa ai ocazia sa faci din ochi profesorului si pentru ca parintzii lor i-a dat la o facultate de stat indiferent de cat ar fi costat asta ca ei sa aibe unde-si etala figurile.
oricand subscriu pentru progres!
nu dau cu sapa de lem daca am tractorul in curte
am mai ratat ceva litere scuze sunt la serviciuB-)
Buna seara,
Sunt si eu absolventa a USH promotia 2009 ID, am dat licenta inainte de aparitia "celebrei" ordonante 10, insa nu am mai primit diploma de licenta iar adeverinta primita anul trecut a expirat. M-am inscris la relicentierea asta din dorinta de a demonstra ca unii dintre noi chiar am invatat, desi nu sunt sigura ca e legala si ca va rezolva problema. Nu vreau sa-mi pierd vremea cu un simulacru de examen, mai ales ca cerinta ministerului de a fi prezenta si presa mi se pare cel putin bizara.
Din cat am inteles eu din ordonanta data anul tercut as fi avut dreptul sa-mi continui studiile la o forma acreditata, dar nu am inteles exact daca se referea si la cei care au absolvit deja; pentru ca nu am avut nici o intentie la momentul respectiv de a continua cu un master, iar acum nu ma mai accepta la nici o alta universitate....
Ca si o mentiune spun ca am facut facultatea nu pentru a profesa in domeniul respectiv (am deja un loc de munca stabil si bine platit) ci ca o autoperfectionare si o satisfactie proprie de a invata altceva (in cazul meu psihologie). Am ales USH pentru taxele mai mici si ID pentru ca nu as fi putut participa la cursuri din cauza serviciului.
Acum sunt cu adevarat frustrata pentru ca nu mi se recunosc trei ani de studiu finalizate cu examen de licenta, pentru ca se pare ca singura promotie cu adevarat la ananghie e cea de 2009. Colegii din promotia 2008 au o diploma in mana si pot merge in instanta cu reale sanse de castig, promotia 2010 e in legalitate pentru ca studentii au avut posibilitatea de a se transfera la zi in ultimul an, iar noi cei din 2009 ne simtim categoric nedreptatiti si folositi ca si "carne de tun".

As dori un sfat avizat dpdv juridic.

Multumesc

Alte discuții în legătură

Baza legala repetare examen licenta ush crissn crissn Buna ziua.De o saptamana, de cand am aflat de aberatia \"relicentierii\" nu mai am liniste.Sunt absolventa a USH promotia 2009 la CIG-FR.Am citit anuntul ... (vezi toată discuția)
Absolvent spiru haret joneko joneko Sunt absolvent al Univ. Spiru Haret, promotia 2009, forma de invatamant ID, cu exament de licenta promovat in iulie 2009 . Nu am obtinut diploma nici acum (am ... (vezi toată discuția)
Eliberare diploma de licenta de la universitatea spiru haret Nimi Nimi Buna ziua, Sunt absolvent al Facultatii de Drept si Administratie Publica din Bucuresti,specializarea Drept,din cadrul Universitatii Spiru Haret,durata ... (vezi toată discuția)