Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Comunicare proces-verbal de contraventie
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Comunicare proces-verbal de contraventie

Conform art. 27. -din OG2/2001, "Comunicarea procesului-verbal şi a înştiinţării de plată de face prin poştă, cu aviz de primire, sau prin afişare la domiciliul sau la sediul contravenientului. Operaţiunea de afişare se consemnează într-un proces-verbal semnat de cel puţin un martor."

Inrebarea mea este : un proces-verbal se poate comunica direct prin procedura de afisare sau e obligatoriu mai intai sa se trimita prin posta si doar in cazul in care nu se ridica plicul se trece la afisare?
Multumesc.
Legea foloseste conjunctia sau ceea ce inseamna ca procesul-verbla se paote comunica prin oricare din cele trei moduri, fara a se apela inainte la altul dintre ele.
poate fi folosita una sau alta din modalitati.