Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Corespondența cu politia rutieră
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Corespondența cu politia rutieră

Buna dimineața! Ieri am gasit la avizierul blocului un proces verbal de contravenție pe numele soției mele(Amenda circulatie). Cum ii pot trage la răspundere pe cei de la poliția rutieră București ptr această crasă neglijentă, expunerea la avizier a unui document cu date personale care are legatura numai cu persoana care a săvârșit contraventia? Cu stimă Viorel Tudor. Menționez că am si martori.
Viorel Tudor, utilizator
Comunicarea prin afisare la domiciliu este o cale legala prevazuta in OG 2/2001 pricvind regimul contraventiilor

Art. 27
Comunicarea procesului-verbal şi a înştiinţării de plată de face prin poştă, cu aviz de primire, sau prin afişare la domiciliul sau la sediul contravenientului. Operaţiunea de afişare se consemnează într-un proces-verbal semnat de cel puţin un martor.

.
Ideea este ca procesul verbal nu era in plic, toată lumea care a trecut prin scara blocului ă putut citi documentul.