avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 729 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Este necesara prezenta ambilor soti la semnarea ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Este necesara prezenta ambilor soti la semnarea actului de vanzare-cumparare???

Buna ziua,
Mama mea ar dori ca in aceasta iarna sa achizitioneze un apartament numai cu banii castigati de ea. Intrebarile mele ar fi:
1. Este obligatoriu ca pe actul de vanzare cumparare sa fie trecut si tatal meu ?
2. La semnarea actului de vanzare-cumparare este obligatorie prezenta tatei, sau semnatura mamei este suficienta?
3. In caz ca mama imi vinde mie (fiul) acest apartament dupa cateva luni de la cumparare, este nevoie de acordul tatei?
Cel mai recent răspuns: Roxana alina Stancu , Avocat 15:17, 10 August 2010
Bunul va fi bun comun, chiar daca va fi achizitionat din venituri ale mamei..si veniturile sunt bunuri comune. Chiar daca tatal nu va figura in contract, el va deveni coproprietar si nu ii veti putea vinde fiului fara acordul sotului.
De ce nu faceti actul de vanzare cumparare direct pe numele dvs.?
Bunul va fi dobandit in timpul casatoriei. ..
Va spun din experienta.
La achitionarea unui imobil mama dvs poate cumpara singura apartamentul pe numele ei dar va scrie:casatorita.
la vinzare va fi necesara prezenta si semnatura tatalui.

Asteptati sfaturile domnilor avocati.
la cumparare, nu e necesar ca tatal sa fie prezent, dar va scrie pe act ca e casatorita, astfel nu va putea vinde fara acordul tatalui, bunul va fi comun al sotilor. in cazul unui eventual divort al parintilor, apartamentul se va partaja.
daca mama e de acord, puteti cumpara direct pe numele dvs
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
buna ziua .
mama dvs. poate cumpara un imobil pe numele dansei, nu este necesar sa fie prezent si tatal dvs. la autentificarea actului de v-c.
dar, imobilul respectiv va avea calitatea de bun comun , chiar daca in acte este mentionata ca proprietar doar mama dvs.
exceptie fac cazurile in care, mama dvs. ar putea cumpara imobilul cu o suma de bani pe care a mostenit-o de exemplu sau care i-a fost donata dansei personal, de catre o terta persoana, ruda, parinti, etc.
in acest caz, daca se va si mentiona in cuprinsul actului de v-c ca, imobilul a fost achizitionat cu banii respectivi, acesta va fi bun propriu al mamei dvs.
solutia ar fi urmatoarea:
1. fie se cumpara imobilul direct pe numele dvs., mama rezervandu-si o clauza de uzufruct viager ;
2. fie parintii mamei dvs. fac un act de donatie in forma autentica la notar , in favoarea mame dvs., cu o suma de bani necesara achizitionarii respectivului imobil .

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contract uzufruct viager pentru un fiu radutech radutech Buna ziua, Parintii mei au un apartamaent in proprietate. Mama mea doreste sa imi lase mie jumatatea ei din apartament din timpul vietii. Mentionez ca am un ... (vezi toată discuția)
Care este diferenta intre un act de donatie si un contract de vanzare cumparare vreau ca mama mea sa treaca apartamentul pe numele meu. am inteles ca sunt mai multe versiuni printre care donatie si vanzare cumparare. apartamentul fiind al ... (vezi toată discuția)
Partaj vanzarea apartament Arghir Arghir Am o anume problema...am fost informat de mai multi avocati in privinta asta dar fiecare cu o parere diferita. Situatia fiind: Parintii mei au divortat ... (vezi toată discuția)