Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... Cat e onorariul avocatului pentru un proces de ...
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

Cat e onorariul avocatului pentru un proces de parteaj? Ce taxe implica partajul?

cat costa un avocat pt partaj? cat costa partajul?
sunt taxe fixe sau poate avocatul sa ceara o cota parte din suma care o revendicati in partaj.
Conform legii avocaturii, onorariul se negociaza direct intre avocat si client.
Orice avocat este liber sa isi aprecieze munca dupa cum crede de cuviinta.
Onorariul avocatial se stabileste in functie de o serie de criterii prevazute in statutul profesiei de avocat.
Partajul este un proces complex care implica o durata considerabila si maiestrie in administrarea probatoriilor.
Taxa de timbru este de 3% din valoarea masei partajabile.
Apoi sunt necesare efectuarea expertizelor de specialitate in functie de componenta masei partajabile ( constructor pentru imobile, topografica pentru terenuri, merceolog pentru bunurile mobile etc)
Recomand de asemenea pe langa expertul/ii desemnat/i de instanta ca partea sa-si aleaga un expert consilier.
e negociabil onorariul.