Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... DIVORT
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

DIVORT

Asa as dori sa stiu cat costa un partaj,si cat costa taxa de timbru?
.
taxa de timbru este de 3% din valoare. Onorariul avocatului, daca asta intrebati se stabileste in functie de mai multi parametrii ( complexitatea cuzei, valoare etc) si ...in functie de avocat
Costurile unui partaj de bunuri comune sunt:
-taxa de timbru de 3 % din valoarea masei partajabile,
-onorariul expertilor- vor fi efectuate expertize de specialitate in functie de componenta masei partajabile,
-onorariul de avocat care se stabileste in functie de criteriile prevazute de Statul profesiei de avocat.
Incercati un Acord de mediere la mediator si taxa de timbru nu se mai plateste sau va fi recuperata integral.
Onorariul mediatorului este modic dar difera de la mediator la mediator.

[EDITAT]
ContSters20980, utilizator