Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Contributii PFA norma venit - servicii SUA
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Contributii PFA norma venit - servicii SUA

Salut,

Am observat o multime de discutii pe aceasta tema insa din pacate din una nu a avut o concluzie.

As vrea sa va intreb in cazul PFA cu norma de venit, daca am NUMAI un contract de prestari servicii pt o firma din SUA, la care facturez lunar, trebuie sa platesc si alte contributii in afara de cele din norma de venit?

Stiu ca s-a schimbat norma de venit sa fie min 12*salariu minim, insa nu sunt deloc lamurit daca in cazul facturilor pe care le fac catre SUA, va trebui eu sa platesc alte contributii in afara de cele trimestriale impuse. Practic ei n-au cum sa retina contributiile de la "sursa" deci o sa fiu obligat sa le platesc eu?
Activitatea dumneavoastra nu are cum sa fie considerata dependenta.
platiti impozitul pe venit si contributiile sociale(sanatate, somaj, pensii) la norma.
Asa am zis si eu, insa am auzit o alta parere de la un consultant ANAF: cum ca indiferent ca este activitate dependenta sau independenta, contributiile se platesc obligatoriu. Chiar daca eu platesc si contributii la norma, statul m-ar obliga si la acele contributii din ce facturez.
xeonet daca vrei un punct de vedere al celor de la finante posteaza-ti problema direct pe site-ul celor de la finante,
[ link extern ]
meniul "Asistenţă contribuabili", meniul din stanga "Asistenţă prin e-mail". Expune-ti problema:
1. Sunt independent sau dependent avand in vedere ca am contract cu o firma din SUA, lucrez de acasa, platesc curentul, ...
2. Daca sunt independent, care este baza de calcul pentru contributiile ce le datorez casei de pensii (10.5%), somaj (0.5%), sanatate (5.5%)? Fiind la norma de venit este norma de venit baza de calcul ? Din ordonanta 58 reiese ca baza de calcul pentru contributii pentru activitatea independenta este venitul net, care in cazul meu la norma de venit este norma ... Va rog confirmati...
3 ...
4 ...
Daca postezi, dupa ce primesti raspuns posteaza si aici, iti da fiecare cate o bere :)

Daca ai plati contributiile la ce facturezi gandeste-te la situatia asta:
Facturezi 100.000 RON pe an, ai cheltuieli de 90.000 RON.
Conform ordonantei, daca ai plati la cat facturezi, rezulta ca 10.500 sunt contributiile pentru pensii, 5500 pentru sanatate, 500 somaj. Deci tu ai facturat 100.000 RON, ai avut cheltuieli 90.000 RON, pe langa astea mai trebuie sa dai 16.500 RON contributii + 16% din norma de venit. Deci tu ar trebui sa aduci bani de acasa ca sa poti lucra.

Pina acum plateai contributiile la sanatate la norma de venit, 99.99% la fel platesti/platim si de acum inainte, daca nu Dumnezeu cu mila, putem lucra si in alta tara, dincolo e mai ieftin ...
Popu, utilizator
xeonet a scris:

Salut,

Am observat o multime de discutii pe aceasta tema insa din pacate din una nu a avut o concluzie.

As vrea sa va intreb in cazul PFA cu norma de venit, daca am NUMAI un contract de prestari servicii pt o firma din SUA, la care facturez lunar, trebuie sa platesc si alte contributii in afara de cele din norma de venit?

Stiu ca s-a schimbat norma de venit sa fie min 12*salariu minim, insa nu sunt deloc lamurit daca in cazul facturilor pe care le fac catre SUA, va trebui eu sa platesc alte contributii in afara de cele trimestriale impuse. Practic ei n-au cum sa retina contributiile de la "sursa" deci o sa fiu obligat sa le platesc eu?

In aceeasi situatie sunt si eu. Am sunat la Finante (asistenta contribuabili) si acolo mi-a zis ca ei nu-mi pot spune nimic sa ma interesez la Casa de Asigurari de Sanatate, respectiv Casa de Pensii :( Evident ca la Casa de Pensii mi-au zis ca si ei au citit legea dar ca nu au gasit nimic care sa spuna ca e treaba lor si sa platesc ca pana acum (30% din norma, asta fiindca asa vreau eu, as putea alege orice venit vreau). La coada mai erau persoane cu aceeasi intrebare: ce si cum platim dupa noile legi. In concluzie, e o varza totala iar functionarii evita sa ia o decizie pentru ca nici ei nu stiu ce si cum se calculeaza #-o
Multi dintre functionarii de pe la finante sunt incompetenti sau/si neinformati bine.
Cititi bine legile ca alea sunt de referinta.
Iar in lege spune clar ca impozitele si taxele se platesc la venitul net. Iar pentru cei cu norma de venit venitul net = norma. Asta e tot, nimic complicat. Sunt aceleasi proceduri de plata ca si pana la 1 iulie.