avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1044 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort fara prezenta la judecatorie
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort fara prezenta la judecatorie

Pot divorta fara sa ma prezint la judecatorie? Nu avem copii.
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 10:46, 11 August 2010
daca dvs introduceti actiunea de divort prezenta e obligatorie in fata instantei de judecata.
Daca veti avea calitatea de parat depunerea unei intampinari prin care aratati ca sunteti de acord cu divortul este suficienta, in sensul ca nu trebuie sa va mai prezentati in fata instantei.
numele il veti pastra numai cu acordul sotului. mentionati in cererea de divort ca doriti sa pastrati numele
petra.jo a scris:

Eu am numai contractul de munca din strainatate, cazarea imi este asigurata. Este de ajuns? Sau trebuie sa ma intorc in tara? Si inca ceva. Pot ramane cu numele de acum? (nu de alta, dar schimbarea actelor presupune alt timp pe care nu il am...)


Actele ar fi suficiente pentru a se face dovada in fata instantei cu privire la resedinta.
In privinta numelui este necesar sa va intelegeti cu sotul.
Daca el nu este de acord nu cred ca veti reusi sa va pastrati numele dobandit prin casatorie.
Avocatului ii va trebui o procura autentificata.Ati putea deja sa va cautati un notar in tara in care va aflati pentru a va informa cat va costa autentificarea.
Sau sa mergeti la consulatul Romaniei, ceea ce ar insemna reducerea costurilor.

avocat Claudiu Lascoschi

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Judecata in lipsa mea jus7m jus7m am inaintat divortul si am primt termen in luna noiembrie totul a fost ok pana cand am gasit sa plec din tara la munca in strainatate ,am inteles ca se poate ... (vezi toată discuția)
Falsul in decleratii sperantagabi sperantagabi faptul ca intrun proces de divort isi inputerniceste un avocat , in fata unui notar , unde i se pune in vedere ca est obligat sa se prezinte la instanta ... (vezi toată discuția)
Divort cand nici unul dintre soti nu se afla in tara Kati Ecaterina Kati Ecaterina Ne-am casatorit in Romania, am plecat din tara iar acum eu vreau sa divortez. Nu ma pot intoarce in tara pt a ma ocupa personal de divort, ii voi face mamei o ... (vezi toată discuția)