Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Inchidere firma
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Inchidere firma

Buna seara,

Am si eu o mica problema: impreuna cu un amic am facut acum 2 ani o firma. Amandoi suntem administratori cu drepturi egale, si avem fiecare 50% din capital.
Multumita maimutelor ce ne conduc tara de atatia ani, am decis sa inchidem firma.
Problema: care este modalitatea cea mai rapida si cea mai putin costisitoare de a inchide firma si ce presupune asta.

Multumesc,
Alex.
Calea cea mai rapida: datorii 0 la buget, hotararea actionarilor privind dizolvarea, lichidarea si radierea societatii, cerere la registrul comertului in acest sens. Daca sunt datorii care nu pot fi achitate rapid, atunci situatia se complica putin, in sensul ca trebuie urmata procedura lichidarii judiciare.
Aveti idee cam cat ar putea sa coste(orientativ)??
* nu exista datorii
taxele undeva pe la 1000 ron, iar daca apelati la avocat/lichidator va costa si onorariul acestuia.
Taxele ce se platesc la Registrul Comertului pentru dosarul de dizolvare + dosarul de radiere sunt in jur de 500 lei.
La acestea se vor adauga eventualele cheltuieli reprezentate de:
- onorariul specialistului ce va va ajuta in demersurile la Registrul Comertului;
- onorariul contabilului care va intocmi bilantul contabil de lichidare.