Forum Discuţii juridice Magistraţi şi Admitere în ... Examen grefieri
Discuție deschisă în Magistraţi şi Admitere în magistratură

Examen grefieri

Buna dimineata!
Exista vreo persoana care a dat examen pentru ocuparea unui post de grefier?
As dori sa stiu si eu in ce consta examenul practic,pentru ca tematica pe care ei o dau pe net este aiurea. Nu am inteles nimic din ea.
De asemenea ,as vrea sa stiu daca se da grila sau sinteza.
Si poate are cineva un model de caracterizare (de la ultimul loc de munca) mai aparte,
Multumesc! O zi buna!
Am dat examan pentru un post de grefier la o Curte de Apel.
Proba practica a constat intr-o redactare in word, inclus tabel, diacritice. Deci, ti se da o hartie redactata, iar tu va trebui sa redactezi una identica intr-un anumit interval de timp.
Proba scrisa - sinteza, 3 subiecte.
Nu are importanta modelul de caracterizare. E o hartie formala.