Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort - minor nascut inaintea de casatorie-
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort - minor nascut inaintea de casatorie-

situatia este urmatoarea :

minorul s-a nascut inaintea casatoriei. parintii momentan locuiesc in italia si vor sa divorteze rapid. in situatia in care fac discutie despre existenta unui minor va trebui facuta ancheta sociala in italia si procesul de divort se va lungi mai mult decat am dori noi. m-ar avantaja sa obtin divortul acum si abia ulterior sa fac un proces de incredintare minor. sunt obligat sa pomenesc despre acest minor in cadrul procesului de divort, daca minorul este nacut cu 6 luni inainte de data casatoriei ? precizez ca minorul poarta numele sotului, fiind recunoscut de cate acesta. va multumesc pentru raspunsuri documentante.
Unde a fost incheiata casatoria,in Romania sau in Italia?
Daca s-a incheiat in Romania mergeti cu sotul la un mediator incheiati tranzactia (intelegerea) asa cum dvs.si sotul doriti sa o faceti in care sa se prevada acordul ambilor soti cu privire la incredintarea minorului spre crestere si educare.Astfel evitati procesul,ancheta sociala,timpul pierdut,etc.In maxim o ora ati terminat.
andymaurul, utilizator
Nu pot merge la mediator deoarece nu am decat o procura de la sot. Sotia nu vrea sa vina in tara si nici nu vrea sa se deplaseze la consulat pentru o procura. Cu toate astea dansa doreste ca acest divort sa se termine cat mai repede deoarece deja "si-a refacut viata". casatoria s-a incheiat in Romania.
Intrebarea vizeaza doar situatia unui divort si este urmatoarea :

In cadrul unui proces de divort, sunt obligat sa fac vorbire de existenta unui minor al sotilor daca acesta s-a nascut anterior incheierii casatoriei ?
Bogdan28, utilizator
In acest caz nici la instanta de judecata in Romania nu puteti depune actiune de divort cu acordul ambilor soti ( este nevoie de prezenta ambilor soti)pt.ca desi legea permite ca sotul care lucreaza in strainatate poate fi reprezentata de o persoana imputernicita prin procura notariala ,ramane problema sotiei...Depuneti actiune de divort din culpa comuna fara motivare sau din culpa paratei dar va dura pt.ca este nevoie de administrare de probe.
andymaurul, utilizator
Va rog sa nu mai postati daca nu urmariti intrebarea. Nu am spus nicaieri ca doresc un divort prin acord. Intrebarea era simpla :
In cadrul unui proces de divort, sunt obligat sa fac vorbire de existenta unui minor al sotilor daca acesta s-a nascut anterior incheierii casatoriei ?
Toate celelalte aspecte : compententa, acord sau culpa nu au importanta.
Domnule,ati afirmat ca sotii doresc sa se termine acest divort cat mai repede.Eu v-am aratat ca daca se apeleaza la un mediator sau la un proces de divort cu acordul ambilor soti totul se termina foarte repede spre deosebire de un proces de divort din culpa comuna sau culpa unuia dintre soti care dureaza mai mult.In privinta minorului in aceasta cauza se va judeca si caruia dintre parinti ii va fi incredintat spre crestere si educare.Nu intereseaza daca s-a nascut inainte de casatorie.
andymaurul, utilizator