avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1903 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale VANZARE SRL sau CESIONARE SRL
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

VANZARE SRL sau CESIONARE SRL

Bunaziua , sarutmana ajutati-ma cum este corect ......!
Am o societate de transporturi pe numele sau ,,SC FURGONETE GETAX CARGO&LOGISTICS si vreau sa ma cam scap de ea,plati la zi contabilitate la zi,suspendare de activitate .
1. Cum este corect vanzare sau cesionare pentru pubicare anunt.
2. Cam cat se mai cere-cam cat se mai vinde un srl .
Va multumesc anticipat .
Cel mai recent răspuns: marcelsimion , utilizator 21:46, 12 August 2010
vanzarea sau cesiunea este unul si acelasi lucru-termenul juridic este de cesiune;
In privinta pretului depinde de cumparator,aprox 1000 lei .
Cesionare parti sociale. In conditile economice actuale e cam greu sa gasiti un cumparator. Ganditi-va si la suspendarea activitatii.
Termenul corect este de cesiune
Avand in vedere ca taxele la ORC sunt mai mari pentru cesiune decat pentru constituire nu stiu cine ar mai da si bani pentru asa ceva ...
Pentru ca un cumparator sa fie tentat trebuie sa oferiti si altceva decat un "nume" :
spatiu comercial , fond de comert etc
Va multumesc pentru explicarea termenului ,restul aprecierilor e bine sa le pastrati pentru dvs.
Cu deosebit respect

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Firma cu datorii Laurentiu00 Laurentiu00 Buna Seara , doresc sa vand o firma cu datorii catre bugetul de stat , aprox 20.000 lei . Ce pot sa fac sa nu mai fiu urmarit de catre stat , am activ un ... (vezi toată discuția)
Declaratie de cesiune xntcristina xntcristina Buna ziua ! In anul 2008 m-am inteles cu admin unei SC sa cumpar de la firma respectiva ( are activitate principala transporturi cu taxiuri ) un autoturism ... (vezi toată discuția)
Cesiune sau vanzare firma flower_eu_ele flower_eu_ele Buna, asi vrea sa va intreb. am o firma infiinatata in 2008,fara activitate pana in mai 2009, de atunci suspendata pentru 3 ani. am depus doar decl.fara ... (vezi toată discuția)