Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale VANZARE SRL sau CESIONARE SRL
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

VANZARE SRL sau CESIONARE SRL

Bunaziua , sarutmana ajutati-ma cum este corect ......!
Am o societate de transporturi pe numele sau ,,SC FURGONETE GETAX CARGO&LOGISTICS si vreau sa ma cam scap de ea,plati la zi contabilitate la zi,suspendare de activitate .
1. Cum este corect vanzare sau cesionare pentru pubicare anunt.
2. Cam cat se mai cere-cam cat se mai vinde un srl .
Va multumesc anticipat .
vanzarea sau cesiunea este unul si acelasi lucru-termenul juridic este de cesiune;
In privinta pretului depinde de cumparator,aprox 1000 lei .
Cesionare parti sociale. In conditile economice actuale e cam greu sa gasiti un cumparator. Ganditi-va si la suspendarea activitatii.
Termenul corect este de cesiune
Avand in vedere ca taxele la ORC sunt mai mari pentru cesiune decat pentru constituire nu stiu cine ar mai da si bani pentru asa ceva ...
Pentru ca un cumparator sa fie tentat trebuie sa oferiti si altceva decat un "nume" :
spatiu comercial , fond de comert etc
Va multumesc pentru explicarea termenului ,restul aprecierilor e bine sa le pastrati pentru dvs.
Cu deosebit respect