avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1969 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Firma cu datorii
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Firma cu datorii

Buna Seara , doresc sa vand o firma cu datorii catre bugetul de stat , aprox 20.000 lei . Ce pot sa fac sa nu mai fiu urmarit de catre stat , am activ un chiosc mic pe SC . Ma poate sfatui si pe mine cineva cum sa fac ?
Cel mai recent răspuns: Laurentiu00 , utilizator 21:42, 5 Mai 2014
E greu de spus daca veti scapa.
Depinde de multe lucruri.
Faptul ca o cesionati nu cred ca o sa va ajute.
daca cel care preia societatea isi asuma datoriile societatii poate aveti o sansa, altfel nu cred ca se poate, e posibil sa intampina-ti greutati in a o "vinde".Nu vad corect nici termenul de vanzare societate ci cesionare parti sociale .
Laurentiu00 a scris:

Buna Seara , doresc sa vand o firma cu datorii catre bugetul de stat , aprox 20.000 lei . Ce pot sa fac sa nu mai fiu urmarit de catre stat , am activ un chiosc mic pe SC . Ma poate sfatui si pe mine cineva cum sa fac ?


Societatile cu datorii la bugetul de stat nu se pot cesiona.
La inregistrarea cesiunii, se solicita de la Anaf, certificat de atestare fiscala.
Va multumesc !

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Probleme cu un srl ContSters90283 ContSters90283 Buna ziua Am un SRL din 2006, acum un an am contractat doua credite unul in valoare de 15.000 ron si unul in valoare de 20.000 ron de la o banca. De trei ... (vezi toată discuția)
Mai am raspundere dupa vanzarea unui srl cu datotii? valy75 valy75 vrau sa vand un srl cu datorii la terti si la stat, dupa cesionarea activului si pasivului daca noul actionar nu plateste datoriile preluate mai am raspundere ... (vezi toată discuția)
Cesiune firma dany1408 dany1408 Buna ziua, vreau sa cesionez o firma catre o persoana, precizez ca firma are o datorie la stat si incheiate aprox 140 de abonamente catre un operator de ... (vezi toată discuția)