Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Firma cu datorii
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Firma cu datorii

Buna Seara , doresc sa vand o firma cu datorii catre bugetul de stat , aprox 20.000 lei . Ce pot sa fac sa nu mai fiu urmarit de catre stat , am activ un chiosc mic pe SC . Ma poate sfatui si pe mine cineva cum sa fac ?
E greu de spus daca veti scapa.
Depinde de multe lucruri.
Faptul ca o cesionati nu cred ca o sa va ajute.
daca cel care preia societatea isi asuma datoriile societatii poate aveti o sansa, altfel nu cred ca se poate, e posibil sa intampina-ti greutati in a o "vinde".Nu vad corect nici termenul de vanzare societate ci cesionare parti sociale .
Laurentiu00 a scris:

Buna Seara , doresc sa vand o firma cu datorii catre bugetul de stat , aprox 20.000 lei . Ce pot sa fac sa nu mai fiu urmarit de catre stat , am activ un chiosc mic pe SC . Ma poate sfatui si pe mine cineva cum sa fac ?

Societatile cu datorii la bugetul de stat nu se pot cesiona.
La inregistrarea cesiunii, se solicita de la Anaf, certificat de atestare fiscala.
Va multumesc !