Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... rog o parere
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

rog o parere

am nevoie de un sfat....am obtinut certificatul de urbanism pentru constructia unei locuinte si trebuie sa obtin avizul vecinilor.....am reusit sa obtin acest acord, cu exceptia unuia dintre ei.....fata de care este distanta cea mai mare comparativ cu ceilalti vecini. acest vecin imi cere un miliard de lei pentru acord. nu am cum sa ofer aceasta suma. daca vand portiunea de teren dintre noi si am alt vecin? se poate asa ceva pentru a nu-mi mai trebui acordul acestui vecin? multumesc pentru raspunsuri
mi se pare ca vecinul dumneavoastra nu e sanatos nun e posibil sa ceri o asa suma doar pt. a-ti da acordul. nu stiu din ce oras sunteti dar la noi cu banii astia platesti o mare parte din suprafata unui teren de 500 metri aflat in apropierea orasului/ la marginea lui. mai bine vindeti poate gasiti un vecin de buna credinta care isi da acordul. omul ala nu se gandeste ca poate vreodata o sa aiba si el nevoie dee vreo semnatura? sau poate puteti dona aceea parte cuiva din familie ca sa fiti mai sigur ca nu mai intalniti alti vecini nemernici!!!!!!!!!!bafta!!!!!!!!!!!