Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... acord vecini pentru o copertina pentru masina
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

acord vecini pentru o copertina pentru masina

Buna ziua,

Locuiesc la o casa cu parter (unde locuim noi) etaj 1 si etaj 2. Pe fiecare etaj locuieste o singura familie. In curte sunt 3 garaje, dar pentru ca ne-am cumparat o masina noua, am vrea ca, langa balconul nostru, sa facem o copertina pentru masina, cu iesire in strada.
Mentionez ca nu am facut iesirea din indiviziue cu privire la teren. Este o intelegere verbala (o cutuma) fiecare isi stie de unde pana unde este partea lui de teren. DAR NIMIC IN ACTE NOTARIALE.
Intrebarea mea, este daca, pe langa acordul Primariei, mai am nevoie si de acordul vecinului de la etajul 1, mai ales ca cel de la etajul 2 e de acord ca noi sa ne facem copertina.
Daca am nevoie de acordul acelei familii, cum sa formulez cererea? Este cumva un formular tip?
Va multumesc anticipat de timpul si raspunsul acordat.
Aveti nevoie de acordul notarial al tuturor vecinilor, terenul fiind in indiviziune!
Aualeu! NOTARIAL?? ok, dar daca nu doreste, ce ne facem? Exista alta cale legala ca noi sa ne facem acea copertina ?
Va multumesc din suflet....