Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... procedura iesirii din indiviziune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

procedura iesirii din indiviziune

Buna ziua!

Am o rugaminte.
Locuiesc la parterul unui imobil cu doua etaje. Imobilul are in jur un teren aflat in indiviziune.

Acum, deoarece vecinii de la etajul 1 ne fac probleme, am dori sa facem iesirea din indiviziune. intrebarea mea este :

1. CARE ESTE PROCEDURA IESIRII DIN INDIVIZIUNE?
2. CU SA INCEP?
3. CAM CAT TIMP DUREAZA, MAI ALES CA VECINUL DE LA ETAJUL 2 VREA SI EL SA IASA DIN INDIVIZIUNE.
4. SI MAI ALES...CAM CAT COSTA?

Va multumesc pentru timpul acordat mesajului meu.
daca si vecinul doreste, puteti merge la notariat sa rezolvati aceasta problema.v-ar costa mai putin decat un proces.
In fata notarului puteti solicita iesirea din indiviziune daca toate partile sunt de acord. Daca nu, doar la instanta. Depuneti cererea impreuna cu dovada proprietatii ( extras Cf complet) timbrati in principiul cu 19 ron si timbru judiciar de 0,30 ron.In functie de problemele care se vor pune, in principal de catre vecinul care va creaza neplaceri , procesul poate dura mai mult sau mai putin. Asistenta juridica este binevenita.
Va multumesc din suflet pentru raspuns.

Terenul este deja impartit (verbal), dar vecinul de la etajul 1 isi cam extinde tentaculele si pe alt teren.

Acum am o alta intrebare: FAC ACTIUNEA DE IESIRE DIN INDIVIZIUE, DAR MA POT TREZI CA ACEL VECIN (TOT ETAJUL 1) SA CEARA CA EL SA FIE PROPRIETARUL PE TERENUL PE CARE EL IL FOLOSESC IN BAZA CUTUMEI?
Pentru ca pe terenul pe care il folosim in baza cutumei, am dori sa ne facem o copertina pentru masina.

Va multumesc din sufletnpentru timpul si sfaturile acordate.
in ce baza detineti in indiviziune acest teren?
am tendinta sa cred ca e o indiviziune fortata:)
Apartamentul nostru e in baza unei mosteniri. Dar apartamanetul de la etajul 1 a fost nationalizat si apoi vandut. Etajul 2 a fost vandut inainte de nationalizare.

Poate fi considerata o indiviziune fortata, pentru ca noi (parterul) si vecinul de la etajul 2 suntem de acord cu iesirea din indiviziune, doar "desteptul lumii" de la etajul 1 nu vrea. Acelasi NEVERTEBRAT DE VECIN nu a participat la repararea acoperisului, nu face nicio imbunatatire la casa, dar drepturi vrea. Am niste draci pe el...

Deci ramane intrebarea mea: POATE ACEL VECIN DE LA ETAJUL 1 SA VINA SI S ASPUNA CA EL VREA O ANUMITA PARTE DIN TEREN? MA POT ASTEPTA LA AASACEVA? CA DACA DA NU MAI ARE ROST NIMIC.

VA MULTUMESC DE TIMPUL ACORDAT MIE