Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... procedura iesirii din indiviziune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

procedura iesirii din indiviziune

Buna ziua!

Am o rugaminte.
Locuiesc la parterul unui imobil cu doua etaje. Imobilul are in jur un teren aflat in indiviziune.

Acum, deoarece vecinii de la etajul 1 ne fac probleme, am dori sa facem iesirea din indiviziune. intrebarea mea este :

1. CARE ESTE PROCEDURA IESIRII DIN INDIVIZIUNE?
2. CU SA INCEP?
3. CAM CAT TIMP DUREAZA, MAI ALES CA VECINUL DE LA ETAJUL 2 VREA SI EL SA IASA DIN INDIVIZIUNE.
4. SI MAI ALES...CAM CAT COSTA?

Va multumesc pentru timpul acordat mesajului meu.
Instanta va stabili cine si ce parte va primi.
De principiu, cel ce foloseste terenul are sanse mari sa primeasca acea parte.
La notar nu cred ca aveti sanse sa rezolvati ceva intrucat nu va intelegeti toti.
Procesul va costa putin daca incheiati tranzactie dar nu cred ca veti reusi asa ceva...
Incercati sa analizeze un avocat actele pentru a se stabili daca este vorba de o coproprietate fortata si perpetua sau nu...
Chiar si in astfel de situatii se pot gasi modalitati juridice dar este mai dificil.

avocat Claudiu Lascoschi