avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2182 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... cerere co refuzata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

cerere co refuzata

buna seara!
va implor sa ma ajutati!
sunt angajata de 6luni intr-o institutie de stat.
dupa angajare mi-am planificat co in luna august
mi-am cumparat un bilet de avion dus - intors in aceasta perioada
de doua saptamani s-a schimbat managerul institutiei si nu aproba nici o cerere de concediu deoarece nu s-a facut procesul verbal de predare primire a situatiei institutiei.
mentionez ca a semnat ca inlocuitor colega mea de birou
aveam planificate 15 zile , dar am facut cerere doar de 10.
cererea de concediu am facut-o in data de 10 pt 16.
multumesc anticipat pt raspuns!
Cel mai recent răspuns: Darie Tudor , utilizator 12:26, 14 August 2010
Poi daca nu exista PV de primire-predare inseamna ca nu aveti nici manager.
Nu va decat 2 posibilitati:
1. Te duci la managerul institutiei si ii spui ca ai biletul cumparat si il rogi sa iti aprobe concediul.
2. Daca nu iti aproba, du-te si returneaza biletele si cauta alt loc de munca ca acel om nu e... manager sau managerul nu e ...om.
are ordinul de numire de la ministru, deci cred ca este manager..
o sa merg luni sa mai vb o data cu el.
este in stare sa ma treaca nemotivat .
este legal ca cererile, referatele si alte instiintari intr-o institutie sa fie semnate intai de manager si inregistrate apoi doar partial?
referatul meu nu a fost inregistrat.nu se poate cataloga ca abuz?
multumesc
imi cer scuze: cererea de co nu a fost inregistrata
Regula este ca programarile se fac in luna decembrie pentru anul urmator. Dar nu este nici o reglementare care sa-l oblige pe un manager/patron sa ce o fi el sa aprobe concediul la o anumita data, chiar si programnat.
Deci, tot pe buna intelegere a sefului si pe rugamintea ta trebuie sa se rezolve problema.
Succes!

Chestia cu <<acel om nu e... manager sau managerul nu e ...om>> trebuie interpretata ca eu, daca vreau sa am un colectiv armonios, vad prima data interesul angajatului si apoi a institutiei, daca gasesc o cale sa fie rezolvate la timp problemele curente.
Ultima modificare: Vineri, 13 August 2010
Darie Tudor, utilizator
De regula, programarea concediilor de odihna se va face la sfarsitul anului pentru anul urmator.
Daca lucrati numai de 6 luni, inseamna ca nu sunteti prins in planificarea oficiala de anul trecut pentru CO de anul acesta facuta de institutie, ci este o planificare a dvs. personal.
In acest caz, totul este la latitudinea sefului, dar tinand cont ca aveti bilete de avion, insistati ca s-ar putea sa fie intelegator.

Alte discuții în legătură

Solutionare cerere neliamarina neliamarina buna ziua! intrebarea mea este,termenul de solutionare a unei cereri,care este? am depus cererea de concediu in data de 3 iunie 2013,si nu am primit un ... (vezi toată discuția)
Neacordare concediu de odihna andra.cris andra.cris Am depus o cerere de concediu pentru luna aprilie in luna ianuarie. Angajatorul a refuzat sa imi dea un raspun deoarece colega de birou trebuie sa plece in ... (vezi toată discuția)
Planificare concediu de odihna lorefaur lorefaur Buna ziua, Va rog sa ma ajutati cu un sfat in urmatoarea problema: O societate stabileste impreuna cu angajatii sai, in luna februarie a.c., concediul de ... (vezi toată discuția)