Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... cerere co refuzata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

cerere co refuzata

buna seara!
va implor sa ma ajutati!
sunt angajata de 6luni intr-o institutie de stat.
dupa angajare mi-am planificat co in luna august
mi-am cumparat un bilet de avion dus - intors in aceasta perioada
de doua saptamani s-a schimbat managerul institutiei si nu aproba nici o cerere de concediu deoarece nu s-a facut procesul verbal de predare primire a situatiei institutiei.
mentionez ca a semnat ca inlocuitor colega mea de birou
aveam planificate 15 zile , dar am facut cerere doar de 10.
cererea de concediu am facut-o in data de 10 pt 16.
multumesc anticipat pt raspuns!
Poi daca nu exista PV de primire-predare inseamna ca nu aveti nici manager.
Nu va decat 2 posibilitati:
1. Te duci la managerul institutiei si ii spui ca ai biletul cumparat si il rogi sa iti aprobe concediul.
2. Daca nu iti aproba, du-te si returneaza biletele si cauta alt loc de munca ca acel om nu e... manager sau managerul nu e ...om.
are ordinul de numire de la ministru, deci cred ca este manager..
o sa merg luni sa mai vb o data cu el.
este in stare sa ma treaca nemotivat .
este legal ca cererile, referatele si alte instiintari intr-o institutie sa fie semnate intai de manager si inregistrate apoi doar partial?
referatul meu nu a fost inregistrat.nu se poate cataloga ca abuz?
multumesc
imi cer scuze: cererea de co nu a fost inregistrata
Regula este ca programarile se fac in luna decembrie pentru anul urmator. Dar nu este nici o reglementare care sa-l oblige pe un manager/patron sa ce o fi el sa aprobe concediul la o anumita data, chiar si programnat.
Deci, tot pe buna intelegere a sefului si pe rugamintea ta trebuie sa se rezolve problema.
Succes!

Chestia cu <<acel om nu e... manager sau managerul nu e ...om>> trebuie interpretata ca eu, daca vreau sa am un colectiv armonios, vad prima data interesul angajatului si apoi a institutiei, daca gasesc o cale sa fie rezolvate la timp problemele curente.
Darie Tudor, utilizator
De regula, programarea concediilor de odihna se va face la sfarsitul anului pentru anul urmator.
Daca lucrati numai de 6 luni, inseamna ca nu sunteti prins in planificarea oficiala de anul trecut pentru CO de anul acesta facuta de institutie, ci este o planificare a dvs. personal.
In acest caz, totul este la latitudinea sefului, dar tinand cont ca aveti bilete de avion, insistati ca s-ar putea sa fie intelegator.