Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... ce inseamna \"aprobarea dreptului de servitute de ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

ce inseamna "aprobarea dreptului de servitute de trecere peste fondul aservit, în favoarea fondului dominant, proprietatea tabularã a lui x"?

? multumesc.
Fondul dominant este proprietatea in favoarea careia se constituie servitutea de trecere.Fondul aservit este proprietatea pe care se trece, deci cea care pune la dispozitie terenul .
Servitutea se poate incheia si prin conventia partilor insa si in temeiul legii
Astfel, Servitutea de trecere pe locul vecin , potrivit art. 616 – 619 Cod Civil, consta în dreptul proprietarului locului înfundat de a cere vecinului sau dreptul spre trecere spre calea publica pentru folosirea fondului, cu îndatorirea de a-l despagubi pentru pagubele ce i le-ar produce.
In cuvinte mai simple, accesul la terenul din spate ( fondul dominant) se face prin terenul din fata ( fondul aservit), pe o carare ( servitute de trecere).