Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Antrepozit fiscal
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Antrepozit fiscal

Stie cineva sa-mi spuna putin mai explicit daca e nevoie la aceasta ora in Romania de antrepozit fiscal pentru producere de biodiesel, care se fabrica din biomasa ?
DA, conf. prev. OUG nr.109/07.10.2009 - pentru completarea si modificarea Legii nr.571/2003 - Codul Fiscal, publ. in M.Of. nr.689/13.10.2009.
Textul legal, vezi:
[ link extern ]
legalmgm, utilizator
Le-am sucit si pe-o parte si pe alta, si nu rezulta de nicaieri ca e nevoie de antrepozit fiscal, avand in vedere ca e un produs facut din biomasa si are 0 acciza !
Biodisel-ul este un combustibil
Da, facut din biomasa, are acciza 0, si atunci? Si uleiul vegetal pur si simplu poate fi folosit ca si combustibil.
In UE nu trebuie antrepozit fiscal !
A existat o speta in care ANAF ul a cerut accizele pentru biodiesel unui producator, si a castigat in Instanta din simplul motiv ca producatorul respectiv nu a putut face dovada ca era combustibil facut din biomasa ( nu avea un certificat al biodieselului facut de un laborator autorizat...)