Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenirea(succesiunea)
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenirea(succesiunea)

sotul meu a decedat,avem 2 copii,doresc sa stiu cum se imparte mostenirea
Daca bunul/urile sunt comune cota dvs este de 1/2 plus 1/4 din cealalta jumatate iar cei doi copii impreuna 1/4.
Daca insa bunul/bunurile au fost dobandite de sot inainte de casatorie cota dvs. este de 1/4 iar 3/4 cei doi copii.
buna ziua .
va recomand sa procedati la dezbaterea succesiunii in decurs de doi ani de la decesul defunctului, pt. a beneficia de scutirea de la plata impozitului .
daca nu exista intelegere intre succesori va puteti adresa instantei de judecata .
1/4 sotia din bunurile sotului si 3/4 copii
Mama decedata , singurul fiu. Unicul document al apartamentului este actul de separare a bunurilor/apartamentului din urma divortului cu tatal meu (si el decedat) care a renunta la aprtament in fav. mamei mele.
Care sunt caile legale ptr a avea un Certificat de Propietate.
va multumesc.
buna ziua.
sunteti singurul succesor al mamei dvs.
prin urmare va trebui s ava adresati unui notariat din raza ultimului domiciliu al mamei dvs. defuncte.
trebuie sa aveti la dvs. actele de proprietate ale imobilului si CI. de asemenea luati si actul de partaj dintre mama si tatal dvs.
daca va prezentati in termen de doi ani de la decesul mamei dvs. la notar veti beneficia de scutirea de la plata impozitului .