avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 568 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenirea(succesiunea)
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenirea(succesiunea)

sotul meu a decedat,avem 2 copii,doresc sa stiu cum se imparte mostenirea
Cel mai recent răspuns: Roxana alina Stancu , Avocat 10:18, 18 August 2010
Daca bunul/urile sunt comune cota dvs este de 1/2 plus 1/4 din cealalta jumatate iar cei doi copii impreuna 1/4.
Daca insa bunul/bunurile au fost dobandite de sot inainte de casatorie cota dvs. este de 1/4 iar 3/4 cei doi copii.
buna ziua .
va recomand sa procedati la dezbaterea succesiunii in decurs de doi ani de la decesul defunctului, pt. a beneficia de scutirea de la plata impozitului .
daca nu exista intelegere intre succesori va puteti adresa instantei de judecata .
1/4 sotia din bunurile sotului si 3/4 copii
Mama decedata , singurul fiu. Unicul document al apartamentului este actul de separare a bunurilor/apartamentului din urma divortului cu tatal meu (si el decedat) care a renunta la aprtament in fav. mamei mele.
Care sunt caile legale ptr a avea un Certificat de Propietate.
va multumesc.
buna ziua.
sunteti singurul succesor al mamei dvs.
prin urmare va trebui s ava adresati unui notariat din raza ultimului domiciliu al mamei dvs. defuncte.
trebuie sa aveti la dvs. actele de proprietate ale imobilului si CI. de asemenea luati si actul de partaj dintre mama si tatal dvs.
daca va prezentati in termen de doi ani de la decesul mamei dvs. la notar veti beneficia de scutirea de la plata impozitului .

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Succesiune costicamacovei costicamacovei suntem 4 copii in viata mama a decedat acum 6 ani si nu s-a facut succesiunea cat ni se cuvine partea noastra dintr-un apartament cu 4 camere mentionam ca ... (vezi toată discuția)
Succesiunea nucsa nucsa :yes:Buna seara.As dori sa stiu anumite date referitoare la succesiune .Tatal meu a decedat in decembrie 2008.Mama mea traieste si mai am o sora.Tata impreuna ... (vezi toată discuția)
Mostenire stefan70 stefan70 Buna ziua.Tatal meu a murit acum 4 ani, iar acum trebuie sa dezbatem mostenirea, adica un apartament si bunurile. Mentionez ca santem 2(doi) frati si mama ... (vezi toată discuția)