Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale anulare hotarare AGA - prematuritate cerere
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

anulare hotarare AGA - prematuritate cerere

intrebare:
Unul din asctionarii SC "D" a solicitat in instanta anularea hotararii AGA. Daca la data introducerii cererii in anulare, hotararea nu era inregistrata la ORC , si implicit nepublicata in M.Of (acest lucru realizandu-se mai tarziu) pot invoca prematuritatea cererii???
Va multumesc.
Doar daca asociatul care ataca Hotarirea nu a participat la AGA, daca nu, sunt aplicabile dispozitiile Legii 31/1990 pentru asociatii prezenti si care nu sunt deacord cu cele hotarite in AGA .
Cauta si alte motive.
juristconsult a scris:

Doar daca asociatul care ataca Hotarirea nu a participat la AGA, daca nu, sunt aplicabile dispozitiile Legii 31/1990 pentru asociatii prezenti si care nu sunt deacord cu cele hotarite in AGA .
Cauta si alte motive.

uff, a participat si a votat impotriva descarcarii de gestiune a administratorului si a masurilor de relansara a societatii, iar acum solicita anularea hotararii pt pct. mentionate.
ce sa invoc???? cum sa combat??
Mergeti pe teoria asociatului care doreste sa prejudicieze societatea daca acesta s-a opus aspectelor de relansare a societatii si alte motive ce conduc pe blocarea activitatii in folosul sau si in detrimentul societatii si a celorlalti asociati, raportativa la ce s-a hotarat si la ce s-a opus acel asociat in concret si teoretizati .
monya a scris:

uff, a participat si a votat impotriva descarcarii de gestiune a administratorului si a masurilor de relansara a societatii, iar acum solicita anularea hotararii pt pct. mentionate.
ce sa invoc???? cum sa combat??

Pentru ca actiunea in anulare promovata de respectivul asociat sa aiba sanse de reusita, acesta va trebui sa faca dovada faptului ca nu au fost respectate conditiile prevazute de lege / actul constitutiv cu privire la : convocare, deliberare si vot. Orice alte motive s-ar invoca, acestea nu vor asigura admiterea actiunii. Si aceasta deoarece legea restrange posibilitatea de contestare a hotararilor adunarii generale la motive de legalitate, nu si de oportunitate

Deciziile adoptate cu privire la masurile de relansare economica a societatii sunt decizii de afaceri (chestiuni de oportunitate) asupra carora se poate pronunta doar adunarea generala.