Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Coruptia organelor de politie
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Coruptia organelor de politie

In 2009 am fost agresat de o persoana.In urma agresiuni suferite am primit 14-16 zile de ingrijiri medicale din partea medicului legist.De asemenea cel care m-a agresat a primit si el la randul sau 6-8 zile de ingrijiri medicale.Am depus plangere la postul de politie,mentionez faptul ca altercatia dintre mine si partea invinuita a fost vazuta de o alta persoana care are rolul de martor impartial.In baza dosarului penal am capatat rolul de parte vatamata si rolul de parte invinuita.Saptamana anterioara am fost chemat la parchet,fiind prezent am descoperit faptul ca dosarul in care figurez ca parte vatamata nu mai exista.Banuiesc ca seful de post care s-a ocupat de acest dosar s-a implicat in favoarea celui care m-a agresat si a facut ca dosarul in care eu figurez ca parte vatamata sa dispara.Cum as putea sa il trag la raspundere??Ce sanse sunt ca eu sa imi recapat si rolul de parte vatamata.???
puteti sa faceti plangere la prim-procuror in 20 de zile de cand ati aflat ca s-a dispus neinceperea urmariri penale.
Daca ati fost chemat la parchet dosarul nu a disparut.
Nu este vorba de coruptie, ci de o lipsa de atitudine si interes pentru astfel de fapte...
Nu a disparut nici un dosar, declaratiile date in fata organului de politie sunt in dosarul care a fost inaintat la procurorul care v-a chemat. Dosarele s-au comasat, avand aceleasi persoane implicate in acelasi incident. Puteti discuta despre ceea ce doriti cu procurorul care v-a chemat si acesta poate sa va arate declaratiile dvs. date anterior in fata organului de politie.