avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1098 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... plingere penala
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

plingere penala

ubiect: pligere penala
In cazul in care a avut loc o agresiune asupra unui minor de ,a intervenit politia s-au depistat agresorii si instigatotii (tot minori aproape de 18 ani),si reprezentantii legali ai minorului agresat pe baza documentelor de la IML si celo peste 30 de zile de ingrijiri medicale, vor sa depuna si plingere penala in termen , aceasta unde se depune la tot organul de cercetare penala care instrumenteaza cazul?
Se formuleaza plingerea penala ca si cea adresata parchetului sau difera?
Unde pot gasi un model de plingere penala adresata organului de cercetare penala?

Multumesc

Cel mai recent răspuns: leusan , utilizator 09:42, 3 Martie 2012
Plangerea se adreseaza parchetului responsabil domiciliului partii vatamate
Nu exista model standard pentru plangere,pentru ca fiecare speta are particularitati si circumstante distincte

Chiar daca se instrumenteaza un dosar la politie in speta tot la parchet se depune?
Daca exista in cercetare deja o plangere,nu se justifica promovarea unei noi plangeri cu acelasi obiect si intre aceleasi parti
Asteptati concluziile politiei si masurile dispuse de procurorul responsabil de caz
Nu se afla deja o plingere ci numai a fost anuntata politia care a sosit la locul faptei si se afla in faza de cercetarre(s-au luat declaratii)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Victima unei agresiuni - pasi de urmat?! d-popa18 d-popa18 Sint victima unei agresiuni al carui autor imi este cunoscut.Acesta a recunoscut fapta la venirea Politiei,eu am fost la spital,apoi la IML si am scos ... (vezi toată discuția)
Plangere pentru agresiune. crush crush o prietena de-a a fost agresata de un vecin, atat verbal cat si fizic(o palma). a scos un certificat medico-legal, a facut plangere la politie, urmand sa se ... (vezi toată discuția)
Lovire Lacramioara Lacramioara Buna ziua! Am fost lovita de un individ cu pumnul in fata, m-am dezechilibrat si m-am lovit cu capul de perete. Am chemat Politia, insa in momentul sosirii ... (vezi toată discuția)