Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Demisie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Demisie

Va salut. As dori si eu cateva raspunsuri in legatura cu intentia mea. Vreau sa demisionez din armata!!!Salariul nu ma mai motiveaza asa ca vreau sa plec! Am absolvit o scoala de maistri,filiera directa de 2 ani unde am si semnat un contract de munca de 8 ani! Am devenit maistru militar in luna august 2008. Am "parcurs" daca pot sa zic asa 2 ani din acel contract de 8 ani,acum vreau sa plec din sistem. Spuneti-mi va rog ce ar trebuii sa stiu,de ce ar trebuii sa tin cont,daca trebuie sa mai iau ceva de la armata sau daca tre' sa mai dau ceva...Vreau sa ma eliberez de acest chin,deoarece nu ma ajung cu banii,mai ales ca traiesc si in chirie!Cat ar dura sa-mi dau demisia?Sunt obligat sa platesc scolarizarea?Cand si in ce conditii? Multumesc anticipat pentru raspunsuri. Va salut cu respect!
Regele, utilizator
Raspunsul cel mai sigur o sa-l gasiti in contractul dumneavoastra. Doar acel contract va va raspunde la intrebari; daca are clauze penalizatoare in caz de demisie sau desfacere a contractului de munca din culpa d-voastra atunci va trebui sa le platiti. Daca acel contract contine clauza rambursarii cheltuielilor de scolarizare si din 8 ani au trecut doar 2, atunci probabil ca o sa fiti obligat sa achitati cam 3/4 din cheltuielile de scolarizare.
Insa toate acestea sunt simple speculatii. Raspunsul, cum am mai spus, e doar in contract".
Reveniti eventual cu aceste clauze si atunci o sa puteti primi un raspuns ceva mai exact.