Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... cic
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

cic

Am o situatie mai delicata si as vrea un sfat. In conditiile in care am o angajata care are un stagiu de cotizare de 10 luni si 28 de zile, deci fara stagiu cerut pentru acordarea indemizatie de concediu pt ingrijirea copilului pina la 2 ani, aceasta poate ramine acasa pe aceasta perioada sau trebuie sa vina la serviciu. sUSPENDAREA CIM OPEREAZA INAINTE CA persoana respectiva sa aiba decizia casei de pensii prin care e informata ce nu i se acorda indemnizatia , angajatorul nu e informat oficial asupra acestui aspect, iar femeia nu are ce face cu copilul pentru la crese nu vor sa i l ia decit de la 9 luni. Poate sta angajata in cic chiar fara plata sau nu ?
Nu ai inteles !
Probabil nu stii ce inseamna "care sunt PERIOADELE lucrate"
Din moment ce am spus ca lucreaza din iulie 12,2006 pina in iulie 1,2007, iar intre timp nu a avut nici un fel de perioada asimilata stagiului de cotizare, medicale sau altele similare, iar pe stagiul eliberat de casa de pensii e trecut 10 luni si 28 de zile nu stiu de ce afirmi ca nu stiu care e perioada lucrata.
Dar oricum problema o puneam daca femeia poate sa stea acasa, ea acceptind sa stea fara bani, iar angajatorul sa i pastreze locul de munca, nici decum de ce i a respins CP dosarul
Personal cred ca daca patronul aproba poate sta in concediu fara plata 2 ani, chiar daca CCM prevede altceva, codul muncii nu specifica o durata maxima de suspendare a CIM, asa ca nu vad nici un impediment.
Poate chiar sa inceteze CIM daca patronul ii pastreaza locul.
Stiu ca nu are o siguranta in acest fel , dar pana la urma, tot aici se va ajungre.
asta a fost si opinia mea, gindindu ma ca e in joc de fapt interesul copilului, care are nevoie de mama lui mai ales acum la inceputul vietii. Dar legile la noi sunt aiurea de tot. Interesul superior al copilului e doar asa o teorie, fara aplicatie practica. Sper ca femeia sa nu aiba de suferit. In ultima instanta poate ii voi spune sa solicite defacerea cim, ca oricum o reangajam in momentul in care ea va dori acest lucru, ar fi o timpenie sa nu angajeti muncitori calificati.
Oricum multumesc de sfat
ORCA, nu dgeaba solicitam exact PERIOADA si uite de ce:
pentru Concediu ingrijire copil trebuie sa ai venituri impozabile timop de 12 luni anterior nasterii copilului.
In cazul prezentat de tine, cele 12 luni considerate stagiu in perioada: 12.07.2006 - 01.07.2007sunt:
iul, aug, sept, oct, nov, dec 2006 = 6 luni
ian, feb, mart, apr, mai, iun 2007 = 6 luni.
nu confunda stagiul de cotizare pentru pensii cu cel pentru crestere copil)
Deci, mamica in cauza are dreptul la CIC