avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 826 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Donatie masina
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Donatie masina

Buna ziua,
am si eu eu o intrebare. Fratele meu vrea sa imi doneze mie masina lui si as dori sa va intreb daca putem sa inlocuim actele de vanzare cumparare cu un act de donatie? Ce acte as avea nevoie pentru a se face acest transfer si cam la cat s-ar ridica costurile? Trebuie sa merg si la un notar?

Va multumesc si astept raspunsurile dvs.
O zi buna
Cel mai recent răspuns: lukacs , utilizator 14:50, 3 Octombrie 2007
actul de donatie este un act valabil doar in forma autentica.....deci da se merge obligatoriu la notar....actele necesare sunt toate actele masinii si ale celor 2 parti.....taxele sunt in functie de valaorea masinii....nu stiu daca o puteti stabili voi sau se face prin anumite metode....

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Obtinerea unei proprietati ContSters101773 ContSters101773 Buna seara.sunt minora,bunica mea vrea sa imi treaca apartamentul pe numele meu si as vrea sa stiu daca se poate si cam cat ar costa. (vezi toată discuția)
Schimbarea titularului apartamentului cristinaxxx cristinaxxx buna ziua! eu si sotul meu locuim de 13 ani in apartamentul socrilor.avem un contract de comodat valabil pana in 2013. sotul meu mai are o sora cu care nu are ... (vezi toată discuția)
Donare casa neinregistrata la cadastru Tiberiu-C Tiberiu-C Am dobindit in 1981 prin cumparare de la bunicul meu o casa veche, cu drept de uzufruct a bunicului. In realitate a fost o donatie catre mama, dar cum in acei ... (vezi toată discuția)