Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Donatie masina
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Donatie masina

Buna ziua,
am si eu eu o intrebare. Fratele meu vrea sa imi doneze mie masina lui si as dori sa va intreb daca putem sa inlocuim actele de vanzare cumparare cu un act de donatie? Ce acte as avea nevoie pentru a se face acest transfer si cam la cat s-ar ridica costurile? Trebuie sa merg si la un notar?

Va multumesc si astept raspunsurile dvs.
O zi buna
actul de donatie este un act valabil doar in forma autentica.....deci da se merge obligatoriu la notar....actele necesare sunt toate actele masinii si ale celor 2 parti.....taxele sunt in functie de valaorea masinii....nu stiu daca o puteti stabili voi sau se face prin anumite metode....