Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... obtinerea unei proprietati
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

obtinerea unei proprietati

Buna seara.sunt minora,bunica mea vrea sa imi treaca apartamentul pe numele meu si as vrea sa stiu daca se poate si cam cat ar costa.
Daca esti minora, in nici un caz nu poti fi avocat!
pentru a avea raspunsurile la intrebarea ta, e bine sa te adresezi la un notar si el iti va spune cum se poate face o astfel de tranzactie si cat costa, potrivit locatiei si valorii apartamentului.
Bunica dumneavoastra poate transfera dreptul de proprietate asupra unui bun printr-un act de donatie sau unul de vanzare -cumparare ,incheiat , ad validitatem, in forma autentica.
Insa reprezentantul legal (unul dintre parinti )(in cazul in care minorul nu a implinit varste de 14 ani ) isi exprima acordul de vointa in vederea perfectarii acestui act , sau , in cazul in care minorul are mai mult de 14 ani , doar incuviinteaza actele .
Opereaza fie o reprezentare , fie o asistare .
ContSters101773 a scris:

Buna seara.sunt minora,bunica mea vrea sa imi treaca apartamentul pe numele meu si as vrea sa stiu daca se poate si cam cat ar costa.
In primul rand, Ioana Stoica te-a indrumat ce trebuie sa faci pentru a incheia un act de vanzare-cumparare, eu merg pe ideea asta! Altfel, sa o ajuti pe bunica ta, care te iubeste foarte mult, in masura in care are dorinta sa fii tu proprietara acelui apartament!
Mergi la un notar cu actul imobilului pentru a-ti spune care sunt costurile tranzactiei, in functie de locatia imobilului, de confortul, de compunerea acestuia, de etajul la care este situat, de anul fabricatiei etc.
Ori este donatie, ori este contract de vanzare-cumpărare, taxele notariale sunt aceleaşi. Astfel, daca bunica nu mai are copii in viata, este buna o donatie, deoarece este foarte clar ca vanzarea nu va fi valabila deoarece nu se va achita niciun pret!
Actele minorului trebuie incheiate de reprezentantul sau legal sau incuviintate de acesta, dupa caz. ;)