Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... FURT Calificat -Oglinda auto
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

FURT Calificat -Oglinda auto

Am furat o oglinda de la un bmw, am fost la politie si aveau amprentele mele pe carcasa oglinzii respective si o camera de filmat in zona pe care am fost zarit .
Am recunoscut , si am formulat ca am luat oglinda respectiva drept urmare a faptului ca soferul respectiv m-a stropit cu masina calcand intr-o balta anterior, am luat oglinda si am aruncat-o la boscheti. Am vorbit cu omu respectiv , i-am platit oglinda , nu se constituie parte civila . Precizez ca nu am antecedente penale , ce mi se poate intampla . Pot scapa cu o amenda administrativa? Si daca da , intre ce sume se incadreaza aceasta. Va multumesc anticipat.
amenda administrativa este in cuantum de la 10 lei la 1.000 lei; daca apreciaza procurorul , va poate aplica o amenda administrativa.
avocat Cristina Popescu
Da, in prezent exista sanse la aplicarea unei amenzi administrative daca sunteti la prima abatere.
Totusi o oglinda de BMV costa 500 de euro...si prejudiciul nu este chiar minor...
Insa, daca prejudiciul s-a recuperat sanse exista.
Pentru mai multa siguranta poate ca ar trebui sa va angajati avocat daca puteti.Mai poate depune si el un memoriu, etc..

avocat Claudiu Lascoschi
In functie de ancheta penala, faptul ca nu sunteti recidivist si recuperarea prejudiciului se poate aplica de procuror o amenda administrativa. Totusi este bine sa va reprezinte un avocat, inca din faza de UP.
Succes!
Da, este necesar sa isi angajeze avocat inca din faza de urmarire penala intrucat daca parchetul il trimite in judecata nu va fi aplicata de instanta o amenda administrativa ci inchisoare cu suspendare...si va avea si cazier...
In opinia mea,in speta este aplicabila o amenda administrativa....circumstante atenuante...prejudiciu achitat...nu aveti antecedente...ati colaborat cu organele de ancheta.Foarte posibil ca procurorul de caz sa mearga pe un 18 indic.1