Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Cand se termina CCC?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Cand se termina CCC?

Buna ziua,
Doresc sa stiu cand trebuie sa ma intorc la serviciu din CCC: Cand copilul implineste doi ani sau cand se implinesc doi ani de la cererea de suspendare a CM pe care am facut-o dupa cele 120 zile de prenatal?
Multumesc
1. OUG148/2005 spune:
Art. 11. - Plata drepturilor prevazute de prezenta ordonanta de urgenta inceteaza cu ziua urmatoare celei in care:
a) copilul a implinit varsta de 2 ani, respectiv de 3 ani, in cazul copilului cu handicap;
2. Asadar in ziua cand copilul implineste 2 ani mai primiti indemnizatie iar a doua zi trebuie sa va prezentati la locul de munca.
Da, dar, eu am nascut in august si indemnizatia am primit-o incepand din decembrie, deoarece pana atunci am avut concediu medical pentru prenatal. Acest concediu s-a terminat pe 14 decembrie si de la acea data incolo am primit indemnizatie pentru creste copil. In acest caz nu incep in decembrie serviciul? Dupa ce primesc 24 de indemnizatii crestere copil?
1. OUG 148/2005 spune ca persoanele care indeplinesc cerintele legale "beneficiaza de concediu pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani".
2. Unde ati vazut dvs.scris ca trebuie sa primiti 24 de indemnizatii?