Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... act donatie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

act donatie

Buna seara.Doresc un raspuns daca se poate referitor la atacarea unui act de donatie.Suntem trei frati si tatal nostru a facut un act de donatie pentru un teren unuia dintrenoi.La intocmirea actului acum 3 ani,noi am fost de-acord la renuntarea unei cote eventuale de mostenire in sensul ca suntem de-acord cu actul incheiat si nu avem pretenti.Problema este ca fratele nu respecta clauzele de intretinere din contract.Putem solicita anularea actului sau este tardiv ?
doar tatal dvs poate cere anulare pe motivul nerespectarii clauzelor de intretinere
Acest lucru este deja facut,noi putem sa intram ca parti in proces ?Putem solicita la randul nostru rezilierea contractului chiar daca am renuntat la partile noastre la icheierea contractului?
Pai, ce doriti dv.? Revocarea donatiei este posibila doar de cel care a facut-o.
Cunosc acest lucru si va multumesc pt. interventii , dar am postat si eu niste intrebari la care nu am primit un raspuns.Mai punand o intrebare ,doream sa stiu daca se poate ajunge la situatia anterioara inaintea intocmirii actului.
Prin revocare, terenul va reveni in patrimoniul tatalui dv. Da, ca si cand nu ar fi instrainat nimic. Dupa hotararea definitiva si irevocabila. Dv. si ceilalti frati ati fi putut cere reductiunea, la dezbaterea succesiunii. Pana atunci, nu.
elena138, utilizator