Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... pensie alimentara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

pensie alimentara

sotul meu a intentat divort,avocatul lui a spus ca pensia alimentara este de 150 de ron deoarece el nu are loc de munca in romania.Mentionez ca momentan el se afla in somaj spaniol detine rezidenta atat el cat si eu si fetita noastra cum se va calcula pensia alimentara?
Daca asa a spus avocatulll, inseamana ca se bazeaza pe ceva...
Eu consider ca sotul va fi obligat la o pensie de intretinrere in raport de venitul sau veniturile nete obtinute din munca...
Daca nu are nici un venit si nici dvs. nu puteti face dovada ca sotul are un venit din spania, instanta va dispune obligarea sotului la o pensie de aprox 125 ron/luna...deci 1/4 din salariul minim pe economie din Romania.
am copie dupa actele lui de somaj si dupa toate adeverintele de salar
ce adeverinte de salariu daca e in somaaj? vb cu av dvs si depuneti copii la dosar
daca v-a spus aceasta suma inseamna ca avocatul sotului a calculat 25% din ajutorul de somaj al sotului.
daca faceti dovada ca primeste somaj in alt stat, primiti o pensie mai mare