Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... pereti de rezistenta sau nu?
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

pereti de rezistenta sau nu?

Ce caracteristici poate avea un zid din incinta apartamentului de bloc, care separa bucataria de balcon, pentru a recunoaste daca este zid de rezistenta sau nu?

Am verificat un apartament in renovare si proprietarul mi- a spus ca nu este zid de rezistenta, acela pe care l- a daramat! A motivat si demonstrat ca zidul era din BCA, dar eu am vazut si armatura de fier - beton, in gramada de BCA!

Totul a pornit de la sesizarile unor vecini privind zgomotele puternice, deranjante, care provin din apartamentul respectiv!

Am facut o notificare proprietarului, insotita de o anexa din L 230/2007, art.11 alin 1 si i- am solicitat sa prezinte autorizatiile legale( bineinteles ca nu le are, a prezentat un bon de inregistrare la Primarie, privind cerere de aprobarea a renovarii...si atat!). Pe cale amiabila i- am sugerat sa discute cu vecinii deranjati de zgomote si sa foloseasca aparatura mai silentioasa decat barosulX-(

A fost sunat si 112 de catre vecini, dar, nu s- a intamplat nimic spectaculos.

Stim toti cei din bloc, ca, de- a lungul anilor, fiecare si- a renovat apartamentul cand si cum a dorit, mai mult sau mai putin legal.

Da, ar trebui facuta o sesizare la Inspectoratul de Constructii!...insa este unul ditre cei multi care fac renovari in apartament si totul a pornit de la doi vecini ranchiunosi de mai mult timp pe proprietarul respectiv!
Este starea creata intr- un bloc, la limita dintre legal si ilegal:(

Pe moment, am calmat starea, insa raman cu dilema: cum arata un perete de rezistenta?!:-/
m.belu a scris:

Ce caracteristici poate avea un zid din incinta apartamentului de bloc, care separa bucataria de balcon, pentru a recunoaste daca este zid de rezistenta sau nu?

Daca este din beton si are si armatura metalica aproape sigur e considerat ca parte din structura de rezistenta.
Daca-i BCA simplu nu are cum sa faca parte din structura de rezistenta, deci se poate sparge fara a afecta nimic.
BX a scris:

Daca este din beton si are si armatura metalica aproape sigur e considerat ca parte din structura de rezistenta.
Daca-i BCA simplu nu are cum sa faca parte din structura de rezistenta, deci se poate sparge fara a afecta nimic.

:hm: Cartea tehnica! Ma duc sa o caut!:D
Luati un cui si dati-i un ciocan. Daca intra din prima in perete e BCA. Daca se indoaie cuiul e beton. :D
Pai se pare ca peretele a fost deja daramat, daca cititi de la inceput.
Unde sa mai bata cuiul!?