Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... comodat?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

comodat?

sunt subiectul pasiv al unui contract de inchiriere in care este prevazuta si clauza interzicerii subinchirierii. cu toate acestea eu vreau sa cedez accesul si folosinta spatiului locativ unei alte persoane juridice. in ce masura este posibil acest lucru? ( un contract de comodat ar fi permis?)

multumesc,
alex
Potrivit art.1418 C.civ., locatarul are dreptul de a subînchiria ori a subarenda şi de a ceda contractul sau către altul, dacă o asemenea facultate nu i-a fost interzisă.
Intrucat v-a fost interzis acest lucru prin contractul incheiat , cedarea dreptului de folosinta o puteti face doar cu acordul scris al proprietarului.