avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 588 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Prima de vacanta
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Prima de vacanta

Prima de vacanta , stipulata in Legea 330/2009 la art.48,pct.43(2), intra sub incidenta Legii nr.118/2010 privind unele masuri de restabilire a echilibrului bugetar?

Daca da , iar noi institutiile publice nu le-am avut prevazute in bugetul aprobat pe semestrul I, cum platim personalul care a avut fractiunea de 15 zile in sem.I?
Cel mai recent răspuns: Tanjiani , utilizator 21:25, 18 August 2010
Parerea mea este ca nu intra sub incidenta Legi nr.118/2010 , dar avand in vedere ca salariile sunt diminuate cu 25% atunci si prima de vacanta se diminueaza.
O.G. nr. 6/2007
ART. 23
(1) La plecarea in concediul de odihna functionarii publici au dreptul, pe langa indemnizatia de concediu, la o prima egala cu salariul de baza brut din luna anterioara plecarii in concediu.

Daca prima zi de concediu de odihna a fost cel tarziu 31 iulie, ar fi trebuit sa primiti prima de vacanta pe baza salariului din luna iunie, adica fara diminuarea de 25%.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Prima de vacanta irina72 irina72 Buna ziua ,problema mea este urmatoarea : lucrez la primarie si am luat prima de vacanta in luna iulie (raportata la luna iunie sub forma de avans). In ... (vezi toată discuția)
Prima de vacanta Darie Tudor Darie Tudor Din 10 iulie intentionez sa ma duc in CO. Va rog sa-mi raspundeti la urmatoarele intrebari privind acest subiect: 1. Se acorda in anul acesta? 2. Este ... (vezi toată discuția)
Diminuarea primei de vacanta a functionarilor publici Silaghy Silaghy In legea 118/2010 la art 1 sunt prevazute sursele care fac obiectul reducerilor de 25% ( legea 330/2009 si OUG 1/2010 ) Prima de vacanta este stabilita cf ... (vezi toată discuția)