Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... dreptul la mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

dreptul la mostenire

matusa locuieste de 25 ani cu acte (35) fara acte.locuiesc in casa pe care a cumparat-o unchiul inainte de casatorie.casa fiind batraneasca au muncit mult impreuna pentru a o face sa arate cum arata acum.unchiul mai are doi copii din o casatorie anterioara,in cazul decesului unchiului , matusa ramane pe strada?casa se imparte la copii? sau are si ea dreptul.daca are dreptul la cat are?
Matusa ar avea dreptul la 1/4 din toata averea unchiului plus un drept de creanta reprezentand contavaloarea contributiei sale la renovarea casei.Modul final de partaj va urma sa fie stabilit de catre instanta, dar fie va primi bani, fie va fi nevoita sa plateasca ea.Are multe sanse sa ramana in casadupa partaj cu obligatia de a plati o sulta tinand cont de perioada mare de timp cat a locuit in casa.