Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... reziliere contract banca, suma de plata datorata
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

reziliere contract banca, suma de plata datorata

Buna ziua! As dori sa intreb ce se intimpla dupa ce banca iti reziliaza contractul de credit. Sumele platite ca rate pina in momentul rezilierii nu se mai iau in calcul? Adica sunt bani pierduti de catre clientul bancii? El trebuie sa o ia de la capat cu plata? Trebuie sa achite suma datorata iniatial?

Am primit ca raspuns: "Sumele platite se iau in calcul.
dar regula este ca la reziliere, desi a platit deja o gramada de bani rambursare, mai toata lumea are de plata o suma mult mai mare decat aia care a luat-o initial!
sunt foarte inventivi si mesteri in "calcule".
Cum vine treaba asta? Sumele platite nu ar trebui sa se scada din datoria generala? Totusi omul a platit o perioada, si-a onorat obligatiile. In ritmul asta, ne furam singuri caciula. Daca platim la final o suma mai mare ca la inceput, nu mai reuseste nimeni sa iasa la liman.
Deci, cum se procedeaza? Legea ce spune?
rata la banca se compune din rata+dobanda, adica platesti o parte din datorie si dobanda la suma care ai luat-o initial...
la reziliere te pun insa sa platesti atat dobanda cat si toate celelalte rate, plus o mie de comisioane
primele rate sunt in principal dobanzi...
da, o cam luati de la capat.