Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contract de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contract de munca

Buna ziua !
Am o intrebare legata de incheierea unui contract de munca si apelez la specialisti pentru un sfat.
Momentan sunt angajat cu un contract de munca cu norma intreaga intr-o firma si am gasit si un alt loc de munca.
Problema este urmatoarea : as putea sa am concomitent 2 locuri de munca cu norma intreaga (cel putin pentru o perioada) din punct de vedere legal ? Ar exista o bariera legala ?
Din pacate, niciunul din angajatori nu doreste incheierea unui contract de munca cu norma partiala si ma vad nevoit sa inchei inca un contract cu norma intreaga.
Orice sugestie este binevenita.
Multumesc,
Liviu
acest subiect a mai fost discutat : www.avocatnet.ro/content/for...
1. Codul muncii spune:
Art. 35 - (1) Orice salariat are dreptul de a cumula mai multe funcţii, în baza unor contracte individuale de muncă, beneficiind de salariul corespunzător pentru fiecare dintre acestea.
(2) Fac excepţie de la prevederile alin. (1) situaţiile în care prin lege sunt prevăzute incompatibilităţi pentru cumulul unor funcţii.
(3) Salariaţii care cumulează mai multe funcţii sunt obligaţi să declare fiecărui angajator locul unde exercită funcţia pe care o consideră de bază.

2. Daca va tin puterile si angajatorii sunt multumiti de prestatiile dvs.este OK.
LiviuP a scris:

Buna ziua !
Am o intrebare legata de incheierea unui contract de munca si apelez la specialisti pentru un sfat.
Momentan sunt angajat cu un contract de munca cu norma intreaga intr-o firma si am gasit si un alt loc de munca.
Problema este urmatoarea : as putea sa am concomitent 2 locuri de munca cu norma intreaga (cel putin pentru o perioada) din punct de vedere legal ? Ar exista o bariera legala ?
Din pacate, niciunul din angajatori nu doreste incheierea unui contract de munca cu norma partiala si ma vad nevoit sa inchei inca un contract cu norma intreaga.
Orice sugestie este binevenita.
Multumesc,
Liviu

Da, puteti avea doua c.i.m. cu norma intreaga ... legea nu va interzice incheierea unor astfel de c.i.m.