Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Imprumut neplatit//neprimit inapoi
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Imprumut neplatit//neprimit inapoi

Buna ziua,
Am dat niste bani imprumut la un vecin de strada, oameni peste 52 ani amindoi,, pt o luna de zile,mai precis 800 roni din luna mai 2010 si nimic,nici bani nici nimic,,Fac ""plingere""??
ContSters154030, utilizator
Nu cred ca fapta vecinilor indeplineste conditiile vreunei infractiuni, ar fi mai mult un litigiu de natura civila, dar fara un inscis din care sa rezulte imprumutul acordat, in instanta nu puteti proba cu martori; de altfel, acestia nici nu exista. Este bine totusi ca ati depus o plangere la politie ptr. ca astfel poate se vor speria si va vor innapoia suma de bani.
avocat Cristina Popescu
Nu poate fi vorba de infractiune.In ceea ce priveste sansele....nu vad care ar fi.
eu cred ca ar putea imbraca forma infractiunii de inselaciune functie de cum s-a pus problema in mopmentul imprumutului.
Inselaciune???
ContSters154030, utilizator
succes