Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... taxe judiciare
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

taxe judiciare

Doresc sa dau in judecata pe cineva care mi-a dat cecuri fara acoperire(penal) . Ce taxe trebuie sa platesc?

Taxele sunt functie de suma datorata de partea adversa?

Va multumesc,

Mai bine ii faceti plangere penala pentru inselaciune.
Dar, este indicat sa vorbiti cu persoana mai inainte intrucat risca sa ajunga la inchisoare.

avocat Claudiu Lascoschi
Constituirea de parte civila in procesul penal nu este supusa timbrajului, indiferent de suma cauzata drept prejudiciu.De altfel, acesta este avantajul alaturarii laturii civile celei penale, fata de indreptarea pe cale civila separata.
MARTA SIMONA PETRE, Avocat
Da, avantajele ar fi mari nu numai in privinta costurilor, ci si in privinta constrangerii statale care ii va atrage atentia sa achite prejudiciul cauzat prin savarsirea infractiunii.

avocat Claudiu Lascoschi
sfatul meu este sa faceti o plangere penala la politie sau la Parchet pentru infractiunea de inselaciune, si astfel va puteti constitui parte civila in procesul penal pentru a evita imobilizarea unor sume de bani. Cu toate acestea, ar trebui sa stiti ca impacarea partilor nu inlatura raspunderea penala, si nici plangerea nu o veti putea retrage o data ce au fost sesizate organele de urmarire penala. De asemenea, mai trebuie sa cunoasteti si faptul ca procesul penal poate dura destul de mult (si cand spun asta ma refer la ani de zile) tinand cont ca la Parchet dosarul sta cel putin un an.
daca veti alege calea procesului civil, atunci veti fi obligat sa platiti o taxa de timbru calculata la valoare (ca si valoare orientativa puteti cauta in legea taxelor de timbru), iar o data cu pronuntarea hotararii, in cazul in care instanta va admite actiunea, va obliga paratul si la plata cheltuielilor de judecata