Forum Discuţii juridice Jurisprudenţă suspendarea judecatii
Discuție deschisă în Jurisprudenţă

suspendarea judecatii

poate cineva sa imi indice cateva spete in care instanta civila a admis cererea de suspendare a judecarii cauzei intrucat exista un dosar penal aflat in faza de cercetare?
Aveti un text de lege la indemana:

Art. 244 alin 1 pct. 2 -Cod procedura civila
În art. 244 alin. 1 pct. 2, Codul de procedura civila se reglementeaza un caz de suspendare facultativa a judecatii si anume atunci când s-a început urmarirea penala pentru o infractiune ce ar avea o înrâurire hotarâtoare asupra hotarârii ce urmeaza a se da.
Asupra oportunitatii suspendarii apreciaza instanta, norma are caracter permisiv. Masura suspendarii poate fi dispusa numai daca urmarirea penala a început, nu si în cazul efectuarii actelor premergatoare, conform art. 224 C.pr.pen.
Uite un site unde ai putea gasi ce te intereseaza.
[ link extern ]
Daca nu a inceput urmarirea penala, nici nu mai e cazul sa discutam; daca da, depinde de infractiune, de invinuit, de speta...
avocat Cristina Popescu
:offtopic: Interventie moderator
@ lacramioara_25ani

Nu ne dorim sa postati mai multe mesaje consecutive in aceeasi discutie. Daca aveti mai multe lucruri de spus, puteti folosi functia de editare a mesajului anterior.
Incalcarea Regulamentului de postare se sanctioneaza in prima faza cu avertisment, care va fi public si se va posta de catre administrator / moderator in sectiunea de anunturi oficiale a forumului. Abaterile repetate pot duce la inchiderea contului (banare), temporara sau definitiva.