avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 885 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... recurs?
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

recurs?

buna ziua,
spuneti-mi va rog daca
este corecta instanta care dispune urmatoarele: dispune suspendarea judecatii cauzei in conformitate cu prevederile art.244 pct2 C.pr.civila.Cu drept de recurs pentru toata perioada cat dureaza suspendarea.
Am citit in incheierea sedintei ca:vazand si dispozitiile art.244 pct 2 C.pr.civila potrivit carora instanta poate suspenda judecata "cand s-a inceput urmarirea penala pt o infractiune care ar avea o inraurire hotaratoare asupra hotararii ce urmeaza sa se dea" aceasta instanta dispune cele de mai sus.Este corect acest drept la recurs?
Este , dar solutia in recurs nu va schimba masura dispusa.
Este corect şi în conformitate cu prevederile legii. Însă, dacă motivul suspendării cauzei este cel prevăzut de art. 242 alin .2 C. pr. civ, suspendarea se impune şi este conformă cu principiul ,,penalul ţine în loc civilul,,. De aceea , nu se ştie în ce măsură vă va fi admis recursul.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Plingere penala leusan leusan intr-un proces civil , unde probele reclamantului sunt falsificate ,se poate invedera instantei ca s-a depus plingere penala ? Ce efect are aceasta? ... (vezi toată discuția)
Suspendarea judecatii ContSters22096 ContSters22096 poate cineva sa imi indice cateva spete in care instanta civila a admis cererea de suspendare a judecarii cauzei intrucat exista un dosar penal aflat in faza ... (vezi toată discuția)
Trimiterea la rejudecare, procedura, art. 244 cpc eu_craciun eu_craciun Buna ziua, impotriva mea s-a depus o contestatie la executare a unui bilet la ordin la jud. Vaslui prin ianuarie 2012, dosarul s-a disjuns astfel incat ... (vezi toată discuția)