avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 619 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... cod penal judecata - ma pot adresa direct instantei?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

cod penal judecata - ma pot adresa direct instantei?

buna ziua ma numesc alexandru si as dori sa stiu daca pot fi dat in judecata fara afi chemat la politie pt declaratii
Cel mai recent răspuns: Cristina Popescu , Avocat 17:40, 21 August 2010
exista infractiuni unde competenta revine direct instantei de judecata.
Depinde despre ce este vorba :) Mai multe detalii daca se poate :)
athe a scris:

exista infractiuni unde competenta revine direct instantei de judecata.


scuzati-ma va rog, dar mai exista inca asemenea infractiuni? dati-mi un exemplu, va rog frumos; multumesc.
avocat Cristina Popescu
Ultima modificare: Sâmbătă, 21 August 2010
Cristina Popescu, Avocat
Nu mai exista nici o infractiune pentru care partea vatamata sa se poata adresa direct instantei de judecata, toate infractiunile in care actiunea penala se pune in miscare la plangerea prealabila a persoanei vatamate se adreseaza organului de cercetare penala sau parchetului careia i-ar reveni competenta sa judece cauza in fond si in functie de solutia procurorului se ajunge in instanta sau nu. ( art.279 c.proc.pen.)
In privinta celorlalte infractiuni pentru care textele nu prevad conditia plangerii prealabile nu a existat si nu exista posibilitatea adresarii direct instantei de judecata.
Concluzie: trebuie sa fiti audiat la politie/parchet.
Ultima modificare: Sâmbătă, 21 August 2010
MARTA SIMONA PETRE, Avocat
asa stiam si eu.
av. C.P.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Sesizare direct la instanta aleutin10 aleutin10 buna seara..mă poate ajuta cineva...pot deschide un proces penal adresându-mă direct judecătoriei și nu parchetului. MULȚUMESC (vezi toată discuția)
Vreau o diferenta exacta intre plangerea prealabila si plangerea penala daca se poate... missramona21 missramona21 buna....as vrea daca se poate cineva sa-mi dea o diferentiere excacta intre plangerea prealabila si plangerea penala......va multumesc (vezi toată discuția)
Lovire cipriang4s cipriang4s buna seara! in anul trecut 2009 luna a octombriebunica mea a fost lovita de un vecin pe proprietatea fiicei ei, a re un certificat medicolegal de 10-12 zile ... (vezi toată discuția)