avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 885 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune legala
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune legala

Buna Ziua,
Pe o proprietate sunt mai multi mostenitori legali, dar nu toti dintre ei vor sa participe la realizarea succesiunii notariale, fapt care face ca succesiunea sa nu fie realizata.
Este posibil ca acei mostenitori care nu vor sa participe la actul de succesiune sa fie deposedati de acest drept in scopul realizarii succesiunii la notariat.?
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 19:16, 23 August 2010
Ca si mostenitori legali au dreptul sa participe la succesiunea deshisa la notariat si este ideal sa participe, pentru ca notariatul sa nu emita certificate de mostenitor intr-un numar neconforme cu realitatea. Daca totusi se va intampla acest lucru, cei care nu s-au prezentat la succesiune, pot ataca actul succesoral atat printr-o actiune penala, cat si civila.
av_andra13 a scris:

Ca si mostenitori legali au dreptul sa participe la succesiunea deshisa la notariat si este ideal sa participe, pentru ca notariatul sa nu emita certificate de mostenitor intr-un numar neconforme cu realitatea. Daca totusi se va intampla acest lucru, cei care nu s-au prezentat la succesiune, pot ataca actul succesoral atat printr-o actiune penala, cat si civila.


Oare? Chiar asa sa fie?.

Eu stiu ca, in cazul in care succesibilii nu se prezinta la dezbatere, desi au fost legal citati, notarul va suspenda procedura succesorala si nicidecum nu va emite "certificate" de mostenitor intr-un numar neconforme cu realitatea
Darie Tudor a scris:

av_andra13 a scris:

Ca si mostenitori legali au dreptul sa participe la succesiunea deshisa la notariat si este ideal sa participe, pentru ca notariatul sa nu emita certificate de mostenitor intr-un numar neconforme cu realitatea. Daca totusi se va intampla acest lucru, cei care nu s-au prezentat la succesiune, pot ataca actul succesoral atat printr-o actiune penala, cat si civila.


Oare? Chiar asa sa fie?.

Eu stiu ca, in cazul in care succesibilii nu se prezinta la dezbatere, desi au fost legal citati, notarul va suspenda procedura succesorala si nicidecum nu va emite "certificate" de mostenitor intr-un numar neconforme cu realitatea


Eu ma refeream la ipoteza in care ceilalti mostenitori declara faptul ca nu mai exista si altii.:P
Daca mostenitorii nu vor sa dezbata mostenirea pe cale amiabila aveti posibilitatea sa va adresati instantei de judecata si sa solicitati , in contradictoriu cu ceilalti, dezbaterea succesiunii.
Mihail Opra a scris:

Buna Ziua,
Pe o proprietate sunt mai multi mostenitori legali, dar nu toti dintre ei vor sa participe la realizarea succesiunii notariale, fapt care face ca succesiunea sa nu fie realizata.
Este posibil ca acei mostenitori care nu vor sa participe la actul de succesiune sa fie deposedati de acest drept in scopul realizarii succesiunii la notariat.?


Daca nu dau declaratie de renuntare la mostenire au dreptul.
Notarul nu ii poate inlatura.
Acest drept il are doar instanta de judecata dupa un proces in care este indicat sa va angajati un avocat care se pricepe la astfel de cazuri.
Dupa ce veti vorbi cu avocatul veti putea stii cum sa procedati concret si daca respectivii pot sau nu sa fie inlaturati de la mostenire.
Insa vedeti ca nu toti avocatii se pricep la procesele in care unii mostenitori urmeaza sa fie inlaturati de la mostenire si daca gresiti avocatul veti mosteni toti in cotele prevazute de lege.

avocat Claudiu Lascoschi

Alte discuții în legătură

Contract vanzare cumparare tamasanu67 tamasanu67 am o matusa sora cu tatal meu care vrea sa-mi vanda casa.sotul a decedat acum 8 ani si are o fiica din prima casatorie despre care matusa nu stie ... (vezi toată discuția)
Succesiune aaddreea aaddreea daca doar o persoana din trei doreste dezbaterea succesiunii ...si ceilalti 2 nu doresc sub nici o forma...se poate face ceva? (vezi toată discuția)
Necadere de comun acord-succesiune mayaandreea mayaandreea va rog sa ma mai ajutati cu inca ceva...in caz ca nu suntem de acord cu propunerea celui care a deschis succesiunea si unul din mostenitori nu semneaza,ce se ... (vezi toată discuția)