Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... drept penal
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

drept penal

se poate ca complicele sa aiba aceeasi vina ca autorul?daca ne face dosar penal sau cazier se poate sterge in timp si cum?care e procedura?va multumesc
Conform Cp complicele primeste aceeasi pedeapsa ca si autorul, insa depinde de imprejurarile in care s-a savarsit fapta si de datele personale ale inculpatului.
In cazul in care s-a intocmit un dosar penal, condamnarea din cazierul judiciar va dispare numai dupa momentul intervenirii reabilitarii. Reabilitarea intervine prin curgerea termenului legal, dupa momentul executarii pedepsei.
Da, conform legii si complicele se sanctionaeaza cu aceeasi pedeapsa ca autorul faptei, insa, la individualizarea pedepsei se va tine cont de contributia adusa in cadrul activitatii infractionale , de gradul de vinoavatie, de forma de vinovatie.
Cazierul va redeveni curat prin intermediul reabilitarii care poate fi reabilitare de drept, in caz ca veti primi o pedeapsa cu suspendarea conditionata a executarii pedepsei sau reabilitarte judecatoreasca daca veti primi o pedeapsa cu executare intr-un loc de detentie-in penitenciar.
ContSters47264, utilizator
Codul penal roman prevede pentru complice aceeasi pedeapsa ca pentru autor, respectiv pedeapsa se aplica intre aceleasi limite atat pentru autor cat si pentru complice.
Conform prevederilor imperative ale art. 27 C.pen complicele la o fapta prevazuta de legea penala savarsita cu intentie se sanctioneaza cu pedeapsa prevazuta de lege pentru autor. La stabilirea pedepsei se tine seama de contributiafiecaruia la savarsirea infractiunii, precum si de dispozitiile art. 72.
va multumesc pentru raspuns.am auzit de cazier ca se sterge in 6 luni.se sterge cu interventie la politie?sau singur?
ati primit hotarare definitiva? reabilitarea poate fi aplicabila dupa trecerea unui interval de timp care variaza in functie de infractiunea comisa.