Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... retineri facturi din slariu
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

retineri facturi din slariu

In urma cu ceva timp am semnat un contract prin care solicitam retinerea din salariu a platilor la telefon. deoarece am un litigiu cu societatea de telefonie, privind costurile suplimentare si neeliberea facturilor, nu mai doresc sa mi se retina din salariu costurile urmanda ca eu sa platesc la data primirii facturilor. Doresc sa stiu daca pot sa solicit angajatorului , unilateal, sa nu mai imi retina din salariu consturile abonamentelor de telefon.. multumesc.
cum am mai spus motivul concret pentru care nu vreau sa mi se mai retina banii din salariuu este ca nu mi se trimit facturile. la contabilitate mi s/a spus ca ei primesc discheta de la operatorul de telefonie (suntem mai multi abonati in aceasta situatie) si pe baza aia imi retine din salariu. problema este ca nu stiu ce platesc. cecosturi suplimentare am, pretul concret al abonametului si asa mai departe.
si daca este specificat si asa cum am spus nu i se remit facturile, credeti ca pot face ceva. nu mi se pare normal sa nu stiu pentru ce platesc.
McOstin a scris:

cum am mai spus motivul concret pentru care nu vreau sa mi se mai retina banii din salariuu este ca nu mi se trimit facturile. la contabilitate mi s/a spus ca ei primesc discheta de la operatorul de telefonie (suntem mai multi abonati in aceasta situatie) si pe baza aia imi retine din salariu. problema este ca nu stiu ce platesc. cecosturi suplimentare am, pretul concret al abonametului si asa mai departe.

pai asta e un fel de executare silita.

faceti cerere la angajator pentru plata integrala a salariului si

puneti-i in vedere, ca in caz de refuz, sesizati ITM-ul.
ContSters123067, utilizator
multumesc mult pentru sfat.
daca mai sunt si alte pareri. le astept.